SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Vila Jana Drechsela

FOIBOS - 1. 12. 23:00
Vila Jana Drechsela

Krátké trvání kubistické architektury po sobě zanechalo jen relativně málo památek – a dvě z nejvýznamnějších od Pavla Janáka stojí právě v Pelhřimově.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily kraje Vysočina
Jan Sedlák, Herzán, Hubáček, Koreček, Kratochvíl, Laubová, Lukeš, Slavík, Strakoš, Šmerdová, Ugrinová, Zvolánková

Publikace o charakteru, zajímavostech a kráse rodinné architektury kraje Vysočina...

OBJEDNAT Vyšla: 1.10.2008
165 x 230 mm | vázaná |
ISBN: 978-80-87073-10-0
299.00 Kč

Informace o vile

 Pavel Janák
Strachovská čp. 331, Pelhřimov
Stavebník: Jan Drechsel
Architekt: Pavel Janák
Sloh: kubismus
1912 - 1913
Krátké trvání kubistické architektury po sobě zanechalo jen relativně málo památek – a dvě z nejvýznamnějších od Pavla Janáka stojí právě v Pelhřimově. Vedle takzvaného Fárova domu je to vila okresního hejtmana, c. k. místodržitelského rady Drechsela a jeho choti na tehdy nové ulici za hranou historického města. V té době měl Janák již jasně zformulovaný program architektury, který oproti věcnosti tehdejší moderny prosazoval architekturu vyjadřující dynamické síly a ovládnutí hmoty duchem, jenž „mění hmotu ve smyslu zdramatizování především za pomocí elementu třetího, šikmé plochy“.  Krystalinické tvary tak měly být protikladem statických pravoúhlých hranolů. V Drechselově domě se tato kubistická koncepce projevuje mnoha prvky vnějšího vzhledu, i když nepoznamenává samotný půdorys stavby: v lomeném obryse štítů, ve stupňovitě ustupujících okenních otvorech a především ve sloupech podepírajících střechu zápraží, jejichž ozvěnou jsou i sloupky oplocení předzahrádky. Právě šikmé plošky na těchto sloupech nejvíce připomínají krystaly minerálů, v nichž Janák poněkud mysticky spatřuje síly překonávající zemskou tíži a tedy i symbol svobodného uměleckého ducha. Živost exteriéru podtrhuje i sytá okrová barva, místy se žlutými kontrastními plochami, která dokládá Janákův trvalý zájem o barevnost fasád. Oproti originálnímu vnějšímu vzhledu je vnitřní upořádání domu poměrně konvenční, i když jistě poskytovalo pohodlné bydlení. Dnešní využívání domu neodpovídá jeho kulturnímu významu. Nepochybně by zde našla ideální umístění expozice věnovaná ojedinělému působení Pavla Janáka v Pelhřimově.  /P. K.

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník