SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Vila Josefa Krumla

FOIBOS - 31. 12. 23:00
Vila Josefa Krumla

V meziválečné Chotěboři a jejím hospodářsky nepříliš rozvinutém okolí zůstávalo projektování rodinných domků a vil víceméně v rukou zdejších stavitelů a zednických mistrů.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily kraje Vysočina
Jan Sedlák, Herzán, Hubáček, Koreček, Kratochvíl, Laubová, Lukeš, Slavík, Strakoš, Šmerdová, Ugrinová, Zvolánková

Publikace o charakteru, zajímavostech a kráse rodinné architektury kraje Vysočina...

OBJEDNAT Vyšla: 1.10.2008
165 x 230 mm | vázaná |
ISBN: 978-80-87073-10-0
299.00 Kč

Informace o vile

F. X. Šaldy čp. 790, Chotěboř
Stavebník: Josef Kruml
Architekt: Josef Kruml
Sloh:
1931 - 1932
V meziválečné Chotěboři a jejím hospodářsky nepříliš rozvinutém okolí zůstávalo projektování rodinných domků a vil víceméně v rukou zdejších stavitelů a zednických mistrů. V roce 1931 si navrhl Ing. Josef Kruml pro sebe a svou manželku moderní rodinný dům s velkou zahradou, jenž nám z dnešního pohledu přibližuje typickou produkci místních prvorepublikových stavitelů, určenou pro nenáročné, tradičněji orientované zákazníky ze středních vrstev. Podsklepený přízemní objekt s obytným podkrovím má základní půdorys ve tvaru písmene L. Ten je na severu rozšířen široce rozloženým výběžkem schodiště a zadního vchodu, k němuž přiléhá z boku, od severozápadu, samostatný postranní vstup do projekční kanceláře firmy. Na jihovýchodě byl do vnitřního rohu obou křídel vložen prosvětlený přístavek letní jídelny, propojený prosklenými dvoukřídlými dveřmi s ovocným sadem a zahradou. Na ploché střeše letní jídelny, respektive zimní zahrady, vznikla velká terasa. Fasády vily jsou strohé, dekorativní úlohu přebírají pouze široká vícetabulková okna s vertikálou zakulaceného ostění, na kterou navazuje nepatrně vystupující rozčlenění omítek do průběžných horizontálních pásů (parapetní a nadokenní). Uliční průčelí je obrácené směrem k jihu, v přízemí má dvě okenní osy, ve zděném trojúhelníkovém štítu jediné okno uprostřed, nad nímž spočívá malé trojúhelníkové půdní okénko. Členitá střecha vily je převážně sedlová, se třemi nastavenými trojúhelníkovými štíty. Severní strana má díky výběžku schodiště a vyššímu krovu jižního průčelí dvojité zvalbení. S tradičním šikmým sklonem střech kontrastuje kubická hmota vyzděného vstupu na terasu s prosklenými dveřmi. Interiéry se dodnes dochovaly ve velmi autentickém stavu.  /J. Sl.

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník