SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Vila Karel Havlíček Borovský

FOIBOS - 22. 11. 23:00
Vila Karel Havlíček Borovský

Na dosud nezastavěném severovýchodním nároží dnešních ulic Tyršova a Legií si vystavěl v roce 1910 vlastní rodinný dům Václav Pěch, třetí z významných chotěbořských stavitelů počátku 20. století.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily kraje Vysočina
Jan Sedlák, Herzán, Hubáček, Koreček, Kratochvíl, Laubová, Lukeš, Slavík, Strakoš, Šmerdová, Ugrinová, Zvolánková

Publikace o charakteru, zajímavostech a kráse rodinné architektury kraje Vysočina...

OBJEDNAT Vyšla: 1.10.2008
165 x 230 mm | vázaná |
ISBN: 978-80-87073-10-0
299.00 Kč

Informace o vile

Tyršova čp. 579, Chotěboř
Stavebník: Václav Pěch
Architekt: Václav Pěch
Sloh: secese
1910 - 1910
Na dosud nezastavěném severovýchodním nároží dnešních ulic Tyršova a Legií si vystavěl v roce 1910 vlastní rodinný dům Václav Pěch, třetí z významných chotěbořských stavitelů počátku 20. století. Nevelká pozdně secesní vila je částečně podsklepenou jednopatrovou stavbou nepravidelného půdorysu, která postrádá od severu, na rozdíl od ostatních vil v lokalitě, tradiční odstup od chodníku formou předzahrádky a je tak z  Tyršovy ulice postavena přímo v uliční čáře. K hlavnímu jednopatrovému bloku budovy, situovanému svou delší stranou směrem k vozovce, přiléhá od jihu rovněž patrové, úzké zahradní křídlo s dvěma okenními osami v průčelí a zděným štítem. Zatímco je toto jižní prodloužení domu opatřeno jednoduchým sedlovým krovem, značně převýšená hmota ústřední části vily kombinuje, poněkud nevyváženě, různé typy střech. K severu vychází z hlavní střechy zašpičatělý sedlový výběžek, zakončený skládanou polychromovanou lomenicí, odkazující motivem i barevností na architektonickou tvorbu Dušana Jurkoviče, inspirovanou slovanským lidovým ornamentem. V jihozápadním rohu vily byl vklíněn jednopodlažní přístavek koupelny s koutovým zastřešením. Protilehlou jihovýchodní a východní stranu hlavního objektu obklopovala prostorná, ale původně pouze přízemní přístavba s valbovou střechou. Fasády vily jsou řešeny velmi střídmě, v duchu pozdní secese. Dekorativnímu vyvrcholení severního uličního průčelí dominuje vysoké schodišťové okno, nad kterým je umístěno portrétní vyobrazení Havlíčka Borovského, vyhotovené z plochých glazovaných obkladaček čtvercového formátu. V osmdesátých letech byl dům necitlivě přestavěn pro provoz školní družiny, v devadesátých letech došlo k jeho částečné rehabilitaci.  /J. Sl.

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník