SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Vila Vlasty a Josefa Knapových

FOIBOS - 7. 1. 23:00
Vila Vlasty a Josefa Knapových

Vilu pro ředitele továrny na punčochy a pletené zboží realizoval František Liška, stavitel v Chotěboři a Německém Brodě.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily kraje Vysočina
Jan Sedlák, Herzán, Hubáček, Koreček, Kratochvíl, Laubová, Lukeš, Slavík, Strakoš, Šmerdová, Ugrinová, Zvolánková

Publikace o charakteru, zajímavostech a kráse rodinné architektury kraje Vysočina...

OBJEDNAT Vyšla: 1.10.2008
165 x 230 mm | vázaná |
ISBN: 978-80-87073-10-0
299.00 Kč

Informace o vile

Nad Tratí čp. 537, Havlíčkův Brod
Stavebník: Vlasta a Josef Knapovi
Architekt: František Liška
Sloh: moderna
1933 - 1934
Vilu pro ředitele továrny na punčochy a pletené zboží realizoval František Liška, stavitel v Chotěboři a Německém Brodě. Dům je několik metrů odsazen od severního okraje pozemku. Za domem mírně stoupá směrem k jihu velká zahrada, kdysi s třemi bazény, jedním na koupání, druhým na vodní rostliny a třetím s vodotryskem. Autor vily se již oprostil od inspirace historickými slohy a stavbu pojal v duchu nastupující moderny. Vybavil ji četnými technickými zařízeními: výtahy na jídlo, zasunovacími dveřmi a různými přístroji ulehčujícími údržbu domácnosti. Vstup do domu je vymezen symetrickými polygonálními arkýři s kosými okny, v nichž bylo umístěno příslušenství. S tvarem vstupu koresponduje terasa v prvním patře s jednoduchým funkcionalistickým zábradlím. V pětipodlažním domě se nejníže nacházel sklep, který sloužil také jako válečný kryt, o patro výše byl suterén s bytem pro domovníka, kotelnou a sklepními místnostmi. Přízemí bylo velkoryse dimenzováno. Předsíň s krbem z mramoru, která byla obložena dubovým dřevem, a prosklená stěna se vstupem do zahrady představovaly esteticky nejhodnotnější části domu. Na předsíň navazovala hala se schodištěm, jejíž strop stále ještě podpírají dva silné mramorové sloupy. Obytné místnosti se nacházely především v přízemí a v prvním patře. Podkroví sloužilo jako provozní zázemí domu. Z některých místností v domě byl ve své době výhled až na náměstí. Kariéru Josefa Knapa ukončil v padesátých letech zinscenovaný politický proces s rozsudkem odnětí svobody na 12 let; ve vězení roku 1963 zemřel. Vila již neslouží k bydlení, ale je v ní umístěna mateřská školka.  /E. U.

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník