SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Vlastní vila Josefa Požára

FOIBOS - 10. 1. 23:00
Vlastní vila Josefa Požára

Pro stavbu svého rodinného domu koupili v roce 1936 manželé Požárovi svažitý pozemek položený v historické části Křižanova.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily kraje Vysočina
Jan Sedlák, Herzán, Hubáček, Koreček, Kratochvíl, Laubová, Lukeš, Slavík, Strakoš, Šmerdová, Ugrinová, Zvolánková

Publikace o charakteru, zajímavostech a kráse rodinné architektury kraje Vysočina...

OBJEDNAT Vyšla: 1.10.2008
165 x 230 mm | vázaná |
ISBN: 978-80-87073-10-0
299.00 Kč

Informace o vile

Bezručova čp. 295, Křižanov
Stavebník: Josef Požár
Architekt: Josef Požár
1936 - 1937
Pro stavbu svého rodinného domu koupili v roce 1936 manželé Požárovi svažitý pozemek položený v historické části Křižanova. Jednopatrovou vilku, obrácenou uličním průčelím k východu, určuje pravidelný, esteticky kultivovaný rozvrh pravoúhlých hmot. Vnitřní provoz domu je rozdělen, s ohledem na orientaci ke světovým stranám, na část společenskou a pracovní. Za kanceláří, umístěnou při hlavním vstupu, navazuje schodišťová hala a v zadní části dispozice kuchyně, samostatně přístupná ze dvora. Téměř plnou hloubku přízemí zaujímá obývací pokoj, k němuž přiléhá průběžný balkon. V patře se nachází krejčovská dílna s individuálním vchodem, otevřená navenek pásovým oknem, které dominuje uličnímu průčelí. Soukromou zónu, zahrnující vedle ložnic a hygieny i další kuchyni, lze využívat jako nezávislou bytovou jednotku. Ve stavební dokumentaci je jako autor projektu označen Josef Požár, který vlastnil malou stavební firmu.  Pozornější formální zkoumání stavby vybízí k vyslovení domněnky, že křižanovská vila je variantou vlastního rodinného domu brněnského architekta Eduarda Žáčka. Narážíme tak na zajímavý fenomén pronikání aktuálních architektonických trendů, jež udávala velká kulturní centra, do regionálního prostředí. Stavba dokládala snahu dosti úzké skupiny venkovských obyvatel dosáhnout propagovaného ideálu funkcionalistické architektury i vyššího komfortu bydlení. V detailu však nedosahuje specifických kvalit brněnské vily. O nižší úrovni projektu svědčí také méně důmyslné rozvržení interiérů a fádní provedení zahradního průčelí. Nedávná rekonstrukce domu a zvláště degradující výměna dřevěných oken za plastová významně narušila původní vzhled objektu.  /E. Š.

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník