SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Vlastní vila Milana Kubeše

FOIBOS - 10. 12. 23:00
Vlastní vila Milana Kubeše

V blízkosti historického centra Třebíče, nedaleko vlakového nádraží, je ve svažitém terénu při souběhu ulic Litoltovy a Nádražní zasazena monumentálně působící stavba.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily kraje Vysočina
Jan Sedlák, Herzán, Hubáček, Koreček, Kratochvíl, Laubová, Lukeš, Slavík, Strakoš, Šmerdová, Ugrinová, Zvolánková

Publikace o charakteru, zajímavostech a kráse rodinné architektury kraje Vysočina...

OBJEDNAT Vyšla: 1.10.2008
165 x 230 mm | vázaná |
ISBN: 978-80-87073-10-0
299.00 Kč

Informace o vile

Litoltova 3, čp. 451, Třebíč
Stavebník: Milan Kubeš
Architekt: Milan Kubeš
Sloh: secese
1921 - 1923
V blízkosti historického centra Třebíče, nedaleko vlakového nádraží, je ve svažitém terénu při souběhu ulic Litoltovy a Nádražní zasazena monumentálně působící stavba. Jde o vilu třebíčského architekta a pozdějšího vrchního technického rady Ing. Milana Kubeše. Realizaci vedl známý třebíčský stavitel Jaroslav Herzán. Pro svou rodinu si Kubeš vyhradil byt ve druhém podlaží, byt v prvním a podkrovním podlaží pronajímal. Slohový charakter Kubešovy vily vychází z pozdní fáze geometrické secese ovlivněné eklektickým ovzduším menšího města. Objekt je situován v pohledově exponované poloze, kterou umocňuje reprezentativně pojaté jižní průčelí. To se do nároží ulic otevírá mohutným rizalitem komponovaným přibližně na osu asymetricky řešené fasády. Hlavní vstup s půlkruhovým záklenkem je umístěn v západním průčelí, provedeném a dodnes v detailu zachovaném přesně podle původního návrhu. Veškeré okenní otvory jsou provedeny s dekorativními šambránami, římsami a parapetními výplněmi. Zatímco severní polovinu průčelí akcentuje rizalit završený vysokým zprohýbaným štítem, jižní části dominuje segmentový okenní arkýř druhého podlaží. Na exteriéru vily se zachovalo mnoho cenných detailů, zatímco vnitřní dispozice značně utrpěla. V intaktní podobě se dochovala pouze vstupní chodba se secesní geometrickou výzdobou a se schodištěm s dekorativním litinovým zábradlím. Oproti minulosti, kdy byly prostory vily využívány především jako kanceláře, objekt opět slouží svému původnímu účelu - bydlení.  /J. St.

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník