SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Vlastní vila Vinzenze Zeizingera

FOIBOS - 24. 11. 23:00
Vlastní vila Vinzenze Zeizingera

Dům jihlavského stavitele Vinzenze Zeizingera patřil k nejzdařilejším objektům z letní kolonie v jihlavské městské části Lesnov.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily kraje Vysočina
Jan Sedlák, Herzán, Hubáček, Koreček, Kratochvíl, Laubová, Lukeš, Slavík, Strakoš, Šmerdová, Ugrinová, Zvolánková

Publikace o charakteru, zajímavostech a kráse rodinné architektury kraje Vysočina...

OBJEDNAT Vyšla: 1.10.2008
165 x 230 mm | vázaná |
ISBN: 978-80-87073-10-0
299.00 Kč

Informace o vile

Smrčenská 111, čp. 3421, Jihlava-Lesnov
Stavebník: Vinzenz Zeizinger
Architekt: Vinzenz Zeizinger
Sloh:
1910 - 1910
Dům jihlavského stavitele Vinzenze Zeizingera patřil k nejzdařilejším objektům z letní kolonie v jihlavské městské části Lesnov. Vzniklá stavba si až do dnešních dnů udržela pohledově dominantní postavení v nezastavěné krajině. Podobně jako její okolní předchůdkyně ji charakterizoval důraz na vertikálnost, což obyvatelům přinášelo požitek z výhledu do okolí. K němu měla dopomáhat dřevěná veranda a především nakoso přistavěná věž s nepostradatelnou vyhlídkou. Na fasádě se střídalo kyklopské zdivo v přízemí s bosovaným v patře věže, jinde bílá omítka s horizontálním pásem kachlového obkladu. Malebnost celému objektu navíc dodávaly hrázděné štíty i řezbářský dekor verandy a vyhlídky. Veškeré dřevěné prvky, včetně celé verandy a režného zdiva, ovšem ustoupily pozdějším stavebním úpravám. Hlavní místnosti – salon s jídelnou a manželskou ložnici – umístil Zeizinger do prvního patra třípodlažní stavby nejen kvůli výhledu, ale i z důvodu svažitého terénu, zatímco v přízemí ponechal prostor pro sociální zabezpečení, sklepy a místo pro kočár. Do půdního patra vměstnal ještě dva menší pokoje. Vinzenz Zeizinger navrhl a realizoval v Jihlavě od roku 1902 velké množství staveb, především nájemních domů. Nejúspěšnější období činnosti jeho firmy skončilo začátkem první světové války. Pozornost si zasluhují především jeho secesní stavby – vedle lesnovských vil je to například nárožní dům s členitou fasádou v Bezručově ulici 7, Grandhotel v Husově ulici 1, vila v ulici Legionářů 11 či jihlavské kino Edison v Havlíčkově ulici 68 (zbouráno 1961). Koncem roku 1924 přenesl sídlo firmy do Německé Libiny v okrese Šumperk a v Jihlavě ponechal firemní pobočku.  /J. L.

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník