SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Chaloupka

FOIBOS - 2. 8. 22:00
Chaloupka

Bývalý kuchyňský dům číslo 10 z roku 1851 na úbočí nad lázeňským náměstím v Luhačovicích přestavěl architekt na vlastní náklady na malou obytnou vilku pro svého přítele a nového správce lázní Cyrila Holubyho.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Zlínského kraje
Vladimír Šlapeta, Naděžda Goryczková, Klára Hodaňova, Ladislava Horňáková, Jana Spathová, Martin Strakoš, Petr Všetečka

Jedinečná publikace představuje slavné i pozapomenuté vily a rodinné domy Zlínského kraje, stavby více než sto let staré i nedávno dokončená díla současných architektů.

OBJEDNAT Vyšla: 6.5.2008
165 x 230 mm | vázaná | 224 stran
ISBN: 978-80-87073-08-7
299.00 Kč

Informace o vile

 Dušan Jurkovič
Lázeňské náměstí 126, Luhačovice
Stavebník: Cyril Holuby
Architekt: Dušan Jurkovič
Sloh:
1902 - 1902
Bývalý kuchyňský dům číslo 10 z roku 1851 na úbočí nad lázeňským náměstím v Luhačovicích přestavěl architekt na vlastní náklady na malou obytnou vilku pro svého přítele a nového správce lázní Cyrila Holubyho. Úpravy navrhl ve svém brněnském ateliéru v lednu 1902. Přízemní domek na lesnatém svahu doplnil novým roubeným polopatrem, zděná část byla od roubené oddělena pásem z hrubých cihel. Získal v přízemí byt o třech pokojích s kuchyní a v prvním patře čtyři pokoje pro lázeňské hosty. Malebnou siluetu docílil připojením pavláček, štíty a vížkou nad schodištěm. Celá přestavba vznikala s výrazně finančně omezeným rozpočtem. Vilka dostala poetický název Chaloupka. V sezoně zde byly ubytovány osobnosti československého kulturního života. Cyril Holuby (1863–1919) pocházel z evangelické rodiny předních slovenských buditelů. Pro svůj původ a vlastenecké cítění musel odejít studovat do Prahy. Před dokončením lékařské fakulty odešel do Brna. Byl členem řady vlasteneckých spolků a v brněnském Klubu přátel výtvarného umění se setkal také s významnými představiteli moravského kulturního života. Spolu se svými přáteli dr. Františkem Veselým a Dušanem Jurkovičem stáli na počátku budování lázní Luhačovic. Správcem lázní byl do roku 1918, kdy se rozhodl pro odchod na Slovensko. Snažil se využít získaných znalostí z Luhačovic jako ředitel lázní v Tatranské Lomnici. Za nevyjasněných okolností zahynul o rok později v Tatrách. Dušan Jurkovič (1868–1947), architekt a zároveň investor přestavby kuchyňského domu na Chaloupku, byl první výraznou osobností architektury v Luhačovicích. I když akciová společnost lázní mu umožnila se jen částečně tvůrčím způsobem vyjádřit, dokázal s minimálními prostředky během pouhých dvou let nebývalým způsobem kultivovat lázeňské prostředí a dát mu svébytný charakter. Rekonstrukce Chaloupky nově založenou akciovou společností Lázně Luhačovice proběhla v roce 1996. Interiéry byly zařízeny replikami původního vybavení, navrženého Jurkovičem a uloženého v Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně. Vila slouží jako lázeňské ubytovací zařízení. Je kulturní památkou.  /LH

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník