SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Experimentální skulpturální rodinný dům

FOIBOS - 28. 7. 22:00
Experimentální skulpturální rodinný dům

Když se Jaroslav Urban (1928–2007), předseda zemědělského družstva v Bystřičce, rozhodl postavit v Rožnově pod Radhoštěm neobvyklý rodinný dům, objednal si projekt u svého známého, architekta Vladimíra Kalivody (1927–2005).

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Zlínského kraje
Vladimír Šlapeta, Naděžda Goryczková, Klára Hodaňova, Ladislava Horňáková, Jana Spathová, Martin Strakoš, Petr Všetečka

Jedinečná publikace představuje slavné i pozapomenuté vily a rodinné domy Zlínského kraje, stavby více než sto let staré i nedávno dokončená díla současných architektů.

OBJEDNAT Vyšla: 6.5.2008
165 x 230 mm | vázaná | 224 stran
ISBN: 978-80-87073-08-7
299.00 Kč

Informace o vile

Slezská 1461, Rožnov pod Radhoštěm
Stavebník: Jaroslav Urban
Architekt: Vladimír Kalivoda
Sloh:
1969 - 1975
Když se Jaroslav Urban (1928–2007), předseda zemědělského družstva v Bystřičce, rozhodl postavit v Rožnově pod Radhoštěm neobvyklý rodinný dům, objednal si projekt u svého známého, architekta Vladimíra Kalivody (1927–2005). Dům dokončila dcera Urbanových Milena s manželem Miloslavem Sochorem koncem roku 1975. Experiment se stal na přelomu padesátých a šedesátých let v české architektuře znova silnou motivací k tvorbě, byť s určitými ideologickými mantinely. I Vladimír Kalivoda, jenž v letech 1947 až 1952 studoval na fakultě architektury a pozemního stavitelství České vysoké školy technické v Brně u Antonína Kuriala, se takto rozhodl. V roce 1959 vypracoval návrh rodinného domu pro ředitele Brandýských strojíren Zdeňka Dobeše, postavený posléze v Litovli. Tento předobraz pozdějšího šumperáku nezůstal v Kalivodově tvorbě osamocen. Dům manželů Urbanových, respektive Sochorových, autor sám označil jako „experimentální skulpturální rodinný dům“. Přívlastek skulpturální objasňuje, jakým způsobem přistupoval k modelaci hmoty. Expresivní formu konstrukce, patrnou zvenčí ve vertikálách nosných ocelových sloupů a v horizontálách stropních desek, dotvářejí rustikální materiály – kámen a dřevo. Dispozičně je nejvýraznější spojitý prostor v patře. Toto kontinuum, ozvláštněné odstupňováním světlé výšky prostoru o tři schodišťové stupně, patrné i ve vnějším utváření objektu, je doplněno v druhém patře obslužnými místnostmi a ložnicemi. Podobu interiéru určuje výtvarně pojaté schodiště a krby. Konstrukční, hmotové i prostorové utváření domu ukazuje na inspiraci brutalismem a strukturalismem. Neobvyklé tvarosloví odpovídalo požadavkům městského komfortu. Současně vycházelo z nového společenského fenoménu rekreace a chatařství, typického pro právě rodící se konzumní společnost.  /MS

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

20.10. 13:02Nový

Zasílání upozornění na nové názory je dostupné jen zaregistrovaným uživatelům. Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.
TOPlist SEO Rozcestník