SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Obytný dům Jaroslava Smítala

FOIBOS - 7. 7. 22:00
Obytný dům Jaroslava Smítala

V návaznosti na nově vytýčené ulice si v Kroměříži postavil vlastní nájemní vilu původně pražský stavitel Jaroslav Smítal.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Zlínského kraje
Vladimír Šlapeta, Naděžda Goryczková, Klára Hodaňova, Ladislava Horňáková, Jana Spathová, Martin Strakoš, Petr Všetečka

Jedinečná publikace představuje slavné i pozapomenuté vily a rodinné domy Zlínského kraje, stavby více než sto let staré i nedávno dokončená díla současných architektů.

OBJEDNAT Vyšla: 6.5.2008
165 x 230 mm | vázaná | 224 stran
ISBN: 978-80-87073-08-7
299.00 Kč

Informace o vile

Kotojedská 4/970, Kroměříž
Stavebník: Jaroslav Smítal
Architekt: Jaroslav Grunt, Jaroslav Smítal
Sloh:
1939 - 1940
V návaznosti na nově vytýčené ulice si v Kroměříži postavil vlastní nájemní vilu původně pražský stavitel Jaroslav Smítal. Třípatrový nárožní objekt je samostatně stojící a nepodsklepený. Přízemí je na severní straně probráno, přesahující konvexní křivka prvního a druhého patra spočívá na čtyřech sloupech. Organická křivka definuje zakončení dvou plných parapetů pavlačí na západní fasádě. Čelo třetího patra ustupuje za objem stavby, ale navazuje na něj vysazenou konstrukcí slunolamu. Interiéry jsou otevřeny dvoudílnými a trojdílnými okny, francouzskými okny a dvěma pásovými okny, vše v dřevěných konstrukcích. Každé podlaží obsahovalo dva komfortní byty, jeden o dvou, druhý o třech pokojích, vždy s terasou nebo s balkonem. Hlavním motivem domu je předsunutý oblouk střídajících se pásů zdiva a skla, propouštějícího maximum z možného severního světla. Obyvatelům domu tak byl umožněn pohled do stromoví nového městského parku situovaného přes ulici. Hlavní vstup z ulice je krytý horizontálním přístřeškem s kruhovými skleněnými tvarovkami v podhledu. Vstupní část navazuje na symetricky uložené křivky nízké zídky s kovovou brankou ve tvaru širokého V. Zbytek parcely je vymezen plotem s drátěnými výplněmi. Dostupná plánová dokumentace nasvědčuje tomu, že brněnský architekt Jaroslav Grunt byl autorem hlavní ideje pro novostavbu třípatrového domu, ale její konečná podoba byla upravena stavebníkem a stavitelem. Poloha přísného funkcionalismu je zde překonána snahou po ozvláštnění zaužívaných schémat. Vrací se křivka, jak v pohledově exponovaném průčelí, tak například v detailu pavlačí, nebo v zastřešení formou nízkého plochého oblouku. Ve Smítalově variantě se oblouk promítá i v interiéru. Gruntova skica, v mnohém sledující ještě corbusierovské zásady, působí lehčím dojmem než konečná realizace stavby. Velký podíl na tom měly stavitelovy – Smítalovy úpravy projektu. Stavbu můžeme zařadit k organickému, pozdnímu funkcionalismu. Je dokladem zájmu malého města o aktuální trendy v centrech architektonického vývoje. /KH

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník