SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Penziony v Bílé čtvrti – Avion, Viola, Radun, Iva

FOIBOS - 24. 5. 22:00
Penziony v Bílé čtvrti – Avion, Viola, Radun, Iva

Penziony v Bílé čtvrti v Luhačovicích navrhl na sklonku dvacátých let minulého století architekt Bohuslav Fuchs (1895–1972).

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Zlínského kraje
Vladimír Šlapeta, Naděžda Goryczková, Klára Hodaňova, Ladislava Horňáková, Jana Spathová, Martin Strakoš, Petr Všetečka

Jedinečná publikace představuje slavné i pozapomenuté vily a rodinné domy Zlínského kraje, stavby více než sto let staré i nedávno dokončená díla současných architektů.

OBJEDNAT Vyšla: 6.5.2008
165 x 230 mm | vázaná | 224 stran
ISBN: 978-80-87073-08-7
299.00 Kč

Informace o vile

 Bohuslav Fuchs
Bílá čtvrť 428, 431, 432, 447, Luhačovice
Stavebník:
Architekt: Bohuslav Fuchs
1927 - 1928
Penziony v Bílé čtvrti v Luhačovicích navrhl na sklonku dvacátých let minulého století architekt Bohuslav Fuchs (1895–1972). Funkcionalistická linie neměla dosud v architektuře lázní zastoupení. Penziony vzbudily již při realizaci rozruch a pozornost pro své odlišné pojetí a tato část lázní byla nazvána podle bílé barvy jejich fasád. Protokol o povolení výstavby tří vil v blízkosti léčebného pramene Aloiska byl podepsán 3. září 1927. Způsob zastavění navrhl Bohuslav Fuchs. Důsledně řešil optimální a ekonomické využití parcel i začlenění staveb do lázeňského prostředí. Zakládací podmínky ve svahu a blízko podloží pramene byly komplikované a bylo nutné přistoupit k řadě opatření. Bohuslav Fuchs navrhl také jednu z těchto vil – penzion Avion. V následujícím roce se zástavba rozšířila a další penziony Violu, Ivu a Radun, opět od Bohuslava Fuchse. Všechny tři měly podobné členění na část obytnou, část s byty pro hosty a část společenskou. Architekt uplatnil funkční dispozice s asymetrickým řešením a doplnil objekty otevřenými i krytými balkony a terasami. Narušil tak hmotný obal stavby a částečné otevřel domy do okolní přírody. Vzájemným pronikáním prostor dosáhl bohatý pohledový i průhledový účinek, úmyslně podložený volbou materiálu. Plasticky členitá průčelí jsou koncipována v souladu s interiérem a jeho prostorovou skladbou. Pravoúhlé členění vnější a vnitřní podoby budov bylo završeno plochou střechou. Kaskáda odpočinkových teras a ustupujících podlaží je nejvýraznější u penzionu Radun, který patří k vrcholným Fuchsovým dílům. Architekt v Luhačovicích uplatnil svůj vynikající smysl pro prostorovou kompozici. Stavby opticky směřují mimo svůj vlastní objem do volného prostoru. Působí přirozenou elegancí architektonického výrazu. Na příkladu Bílé čtvrti zdařile předvedl, jak se dají stavět vícepatrové nájemné vily ve svažitém terénu a nenarušit přitom přírodní scenerii. Fuchsovy stavby v Luhačovicích byly nadčasové, i dnes působí nesmírně moderně na rozdíl od soudobých realizací v Bílé čtvrti, které necitlivě narušily její původní estetický i výtvarný charakter.  /LH

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník