SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Rodinný dům

FOIBOS - 6. 8. 22:00
Rodinný dům

Příkladem zdařilé přestavby a rozšíření rodinného domu ze šedesátých let na reprezentativní vilu podnikatele je dům v Mařaticích od významných brněnských architektů.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Zlínského kraje
Vladimír Šlapeta, Naděžda Goryczková, Klára Hodaňova, Ladislava Horňáková, Jana Spathová, Martin Strakoš, Petr Všetečka

Jedinečná publikace představuje slavné i pozapomenuté vily a rodinné domy Zlínského kraje, stavby více než sto let staré i nedávno dokončená díla současných architektů.

OBJEDNAT Vyšla: 6.5.2008
165 x 230 mm | vázaná | 224 stran
ISBN: 978-80-87073-08-7
299.00 Kč

Informace o vile

, Mařatice u Uherského Hradiště
Stavebník: Soukromá osoba
Architekt: Architekti Hrůša & Pelčák, Ateliér Brno
Sloh:
2004 - 2006
Příkladem zdařilé přestavby a rozšíření rodinného domu ze šedesátých let na reprezentativní vilu podnikatele je dům v Mařaticích od významných brněnských architektů. Je situován v okrajové části Uherského Hradiště na předměstí venkovského typu. Stavebník pro své rodinné bydlení zvolil starší dům na poměrně malé parcele. Architekti se i při komplikovaných podmínkách úzkého a svažitého stavebního pozemku snažili splnit investorovy požadavky a dosáhnout co nejlepšího technického i obytného komfortu. Dlouhé hlavní uliční průčelí je proříznuto pouze štěrbinami vertikálních oken a hlavním vstupem. Dům je prosklenými plochami otevřen do zahrady. Dva hlavní vzájemně protknuté kubusy z režných cihel jsou propojeny prosvětlenou halou se schodištěm. Působivý výtvarný akcent jí dodávají sádrové reliéfy od pražského výtvarníka Michala Blažka. Chodbou z haly se vstupuje do místností v přízemí i v patře. Společenská část – velký obývací pokoj s jídelnou a kuchyní – je propojena s bazénem, fitness a tělocvičnou. Součástí domu je garáž a velký vinný sklep. Moderně myslící investor dokázal při řešení exteriérů přijmout návrhy architektů, dům byl projektován jako celek, včetně vybavení interiéru. Jeho podobu ale nakonec stavebník změnil. Přesto je stavba výrazným a zdařilým příkladem, že nenásilné a citlivé a přitom originální přestavby starších rodinných domů nabízejí jednu z alternativ k dnešní pokleslé neinvenční výstavbě, rostoucí především v okrajových částech obcí. Petr Pelčák (1963) je předsedou architektonického sdružení Obecní dům Brno. V roce 1992 založil spolu s Petrem Hrůšou (1955) společnost Architekti Hrůša & Pelčák, Ateliér Brno, která dnes patří k nejvýznamnějším brněnským architektonickým kancelářím. Jsou autory více než dvou set padesáti architektonických a urbanistických projektů, soutěžních návrhů i realizovaných staveb. Jejich díla byla dvakrát nominována na cenu Evropské unie za architekturu a prezentována na řadě výstav. Petr Pelčák se systematicky věnuje publicistické, kurátorské, výstavní a přednáškové činnosti, vztahující se především k meziválečné československé architektuře. Od roku 2008 má samostatnou architektonickou kancelář.  /LH

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

12.8. 07:07Nový

Zasílání upozornění na nové názory je dostupné jen zaregistrovaným uživatelům. Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.
TOPlist SEO Rozcestník