SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Rodinný dům Eduarda Světlíka

FOIBOS - 7. 6. 22:00
Rodinný dům Eduarda Světlíka

Vilka postavená „na míru“ pro akademického malíře Eduarda Světlíka je situována do rozvíjející se zástavby v rastru nových ulic v jihovýchodní části Kroměříže.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Zlínského kraje
Vladimír Šlapeta, Naděžda Goryczková, Klára Hodaňova, Ladislava Horňáková, Jana Spathová, Martin Strakoš, Petr Všetečka

Jedinečná publikace představuje slavné i pozapomenuté vily a rodinné domy Zlínského kraje, stavby více než sto let staré i nedávno dokončená díla současných architektů.

OBJEDNAT Vyšla: 6.5.2008
165 x 230 mm | vázaná | 224 stran
ISBN: 978-80-87073-08-7
299.00 Kč

Informace o vile

 Josef Polášek
Březinova 4/939, Kroměříž
Stavebník: Eduard Světlík
Architekt: Josef Polášek
1934 - 1934
Vilka postavená „na míru“ pro akademického malíře Eduarda Světlíka je situována do rozvíjející se zástavby v rastru nových ulic v jihovýchodní části Kroměříže. Josef Polášek v autorské koncepci uplatňuje zásady nového názoru na bydlení. Dům je představitelem racionálního funkcionalismu v měřítku rodinného domu. Na pravidelném půdoryse se rozvíjí dispozice přesně podle potřeb stavebníka. Dům nemá suterén. Přes zádveří kryté subtilní vyloženou římsou se vchází do haly se schodištěm vedoucím do klidové části domu. Dvě ložnice v patře doplňuje prostorná předsíň, hygienické zázemí a půda. Dvoukřídlé dveře z ložnice umožňují přístup na krytou lodžii, v jejímž nároží je subtilní sloupek, který podtrhuje prostorovou geometrickou hru. Schodišťová hala v přízemí navazuje na pracovnu – ateliér s velkými okny se západním světlem. Prostorný obývací pokoj a pokojík pro služebnou je v exteriéru přiznán souvislou řadou oken. Kuchyň logicky propojuje vstupní prostor a obývací pokoj. Architekt minimálními prostředky člení holou bílou fasádu kubického tělesa, narušeného pouze připojením drobného přístěnku u vstupních dveří a vybráním hmoty nárožní lodžie v patře domu. Zdi odvrácené od slunce jsou opatřeny jen nejnutnějším počtem okenních otvorů, zatímco ty protější se otevírají velkými plochami okenních křídel. Uliční fasáda podléhá přísné geometrizaci forem. V rámci celého díla architekta Poláška představuje vilka malíře Světlíka vyšší průměr. Je výrazným dokladem jeho snah po artikulaci levné, racionální architektury vzešlé z požadavků levicové avantgardy. Architekt se pokusil vytěžit maximum z minima použitých prostředků. Komfort soukromého bydlení je zde vyjádřen skromnou, nenápadnou cestou. Nic neubírá na kvalitě bydlení. I když byl objekt v nedávné době zateplen a také v interiéru byly provedeny drobnější úpravy, koncepce autora je stále dobře čitelná.  /KH

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník