SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Rodinný dům v lomu

FOIBOS - 9. 8. 22:00
Rodinný dům v lomu

Na okraji Napajedel v místě dvou kráterů, které zůstaly po těžbě stavebního pískovce, bylo postaveno zvláštní seskupení objektů.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Zlínského kraje
Vladimír Šlapeta, Naděžda Goryczková, Klára Hodaňova, Ladislava Horňáková, Jana Spathová, Martin Strakoš, Petr Všetečka

Jedinečná publikace představuje slavné i pozapomenuté vily a rodinné domy Zlínského kraje, stavby více než sto let staré i nedávno dokončená díla současných architektů.

OBJEDNAT Vyšla: 6.5.2008
165 x 230 mm | vázaná | 224 stran
ISBN: 978-80-87073-08-7
299.00 Kč

Informace o vile

, Napajedla, předměstí
Stavebník: Soukromá osoba
Architekt: Pavel Mudřík
Sloh:
2005 - 2006
Na okraji Napajedel v místě dvou kráterů, které zůstaly po těžbě stavebního pískovce, bylo postaveno zvláštní seskupení objektů. Spíše než o jeden dům se jedná o sestavu vkomponovaných jednoduchých a lapidárních objemů – kvádrů, respektujících reliéf terénu. Kompozici domu tvoří tři vzájemně chodbami propojené objekty v různých výškových niveletách. Na poměrně rozlehlém pozemku je dům rozdělen na část pro bydlení a část hospodářskou. Vlastní dům má tři části, které odrážejí vnitřní členění. Garáže, stání pro auta a zázemí pro údržbu zahrady jsou v samostatném dřevěném objektu u prvního kráteru na okraji pozemku. Dvě dřevostavby jsou posazeny na betonových deskách. V první z nich je obývací pokoj s jídelnou a kuchyní, oddělenou vestavbou spíže. Je postavena na horizontální desce nesené osmi pilíři, zasazenými do skály. Z obývacího pokoje vede přístup na rozlehlou, nad lomem vysutou terasu. Obě dřevostavby jsou spojeny vysutými prosklenými mosty s centrálním kamenným kvádrem. Kvádr je pevně spojen se zemí, jsou zde ložnice s koupelnami a pracovna. Lomeným schodištěm je řešen přístup do vysutého spojovacího traktu druhé dřevostavby. Tato je založena na železobetonové vaně nerezového bazénu a částečně vetknuta do skály, částečně nad ní visí. Vnitřní využití doplňuje sauna, whirpool a malé fitcentrum. Interiéry celku jsou řešeny čistě, s důrazem na snahu o maximální působení vlastního prostoru. Dům v lomu získal první cenu Grand Prix Obce architektů 2007 v kategorii novostavba. Především bylo oceněno odvážné řešení ve specifickém terénu. Přesto, že se projekt Domu v lomu skládá z několika částí, působí jako kompaktní, kvalitně provedený celek s řadou specifických detailů. Členění naopak dává každé části její jedinečnost. Architekt přitom dokázal zachovat magickou sílu zvoleného stavebního místa. Architekt Pavel Mudřík (1960) má ateliér ve Zlíně, pracovně působí po celé republice. Zabývá se občanskými stavbami, administrativními i peněžními domy, stavbami pro společné i individuální bydlení, interiérovou tvorbou a designem.  /LH

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

12.8. 07:02Nový

Zasílání upozornění na nové názory je dostupné jen zaregistrovaným uživatelům. Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.
TOPlist SEO Rozcestník