SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Vila Bohuslava Alberta

FOIBOS - 17. 5. 22:00
Vila Bohuslava Alberta

V původním zastavovacím plánu Baťovy nemocnice z roku 1926 navrhl zlínský architekt František L. Gahura dva domy pro lékaře, z nichž se jeden realizoval.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Zlínského kraje
Vladimír Šlapeta, Naděžda Goryczková, Klára Hodaňova, Ladislava Horňáková, Jana Spathová, Martin Strakoš, Petr Všetečka

Jedinečná publikace představuje slavné i pozapomenuté vily a rodinné domy Zlínského kraje, stavby více než sto let staré i nedávno dokončená díla současných architektů.

OBJEDNAT Vyšla: 6.5.2008
165 x 230 mm | vázaná | 224 stran
ISBN: 978-80-87073-08-7
299.00 Kč

Informace o vile

Havlíčkovo nábřeží 3019, Zlín
Stavebník: Bohuslav Albert
Architekt: František Lydie Gahura
Sloh:
1928 - 1931
V původním zastavovacím plánu Baťovy nemocnice z roku 1926 navrhl zlínský architekt František L. Gahura dva domy pro lékaře, z nichž se jeden realizoval. Byl určen pro MUDr. Bohuslava Alberta (1890–1952), významného lékaře a organizátora lékařské péče. Zabýval se moderním pojetím léčebných ústavů a organizací zdravotnictví. V období mezi válkami se stal primářem a ředitelem zlínské nemocnice. V tvůrčí spolupráci s firemním architektem Gahurou vypracovali mimo jiné ve Zlíně projekt progresivního nemocničního areálu s horizontální organizací provozu. Pro architekta Františka Lydie Gahuru (1891–1958) byla výstavba nemocničního areálu v roce 1927 prvním rozsáhlým úkolem u firmy Baťa. Gahura byl nepochybně jednou z nejvýraznějších osobností zlínské meziválečné architektury. Měl nezastupitelnou roli v určení charakteru a v rozvoji zlínské meziválečné funkcionalistické architektury a urbanismu. Důležitý význam pro zlínské prostředí měly i jeho společenské, umělecké a pedagogické aktivity. Vila MUDr. Alberta byla původně dvoupodlažní, částečně podsklepená obytná vilka s rovnou střechou a fasádou z neomítnutých červených cihel s půdorysnými rozměry 10 x 10 metrů. V roce 1931 došlo k první přístavbě vily na severovýchodní straně (6 x 4 metry). Půdorys domu byl doplněn dvěma krytými terasami nad sebou. Horní terasu a střechu nad ní vynášel rohový sloup. V roce 1939 byla vila přestavěna opět za účasti Františka L. Gahury. Albertova vila je dokladem firemního způsobu výstavby a hlásí se k formální řeči uměřené meziválečné moderní architektury zlínských obytných kolonií. Přesto dokázal Gahura stavbu obohatit v duchu své výtvarné orientace o řadu prvků mimo standardní pojetí a realizovat vilu, která překročila strohé firemní normy a respektovala intimitu individuálního bydlení. Po druhé světové válce se dr. Bohuslav Albert do Zlína nesměl vrátit. Jeho vila začala sloužit jako dvoubytový dům. V roce 1997 byla zničena okolní zahrada a v následujícím roce proběhla demolice původní vstupní budovy do nemocnice. Z původní urbanistické struktury celého nemocničního areálu dnes již zbylo jen torzo.  /LH

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník