SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Vila Bohuslava Ševčíka

FOIBOS - 14. 6. 22:00
Vila Bohuslava Ševčíka

Dům ve vilové čtvrti na jižním okraji města si nechal pro svoji rozrůstající se rodinu postavit jeden z nejvýznamnějších ředitelů firmy Baťa Bohuslav Ševčík (1901–1983).

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Zlínského kraje
Vladimír Šlapeta, Naděžda Goryczková, Klára Hodaňova, Ladislava Horňáková, Jana Spathová, Martin Strakoš, Petr Všetečka

Jedinečná publikace představuje slavné i pozapomenuté vily a rodinné domy Zlínského kraje, stavby více než sto let staré i nedávno dokončená díla současných architektů.

OBJEDNAT Vyšla: 6.5.2008
165 x 230 mm | vázaná | 224 stran
ISBN: 978-80-87073-08-7
299.00 Kč

Informace o vile

Na Požáře 2906, Zlín
Stavebník: Bohuslav Ševčík
Architekt: Miroslav Lorenc
Sloh:
1935 - 1935
Dům ve vilové čtvrti na jižním okraji města si nechal pro svoji rozrůstající se rodinu postavit jeden z nejvýznamnějších ředitelů firmy Baťa Bohuslav Ševčík (1901–1983). Jako velmi mladý se vypracoval na vedoucího konstrukčního oddělení baťovských strojíren. V roce 1931 byl Janem A. Baťou pověřen vedením strojíren, ředitelem se stal ve třiceti letech. Řídil i stavební oddělení a doly, celkem 18 tisíc zaměstnanců ve Zlíně, Otrokovicích, Třebíči a v Sezimově Ústí. V roce 1945 byl nucen odejít ze Zlína, nejprve do Šternberka a potom do Bratislavy a do Brna. Pozemky ke stavbě vily získal Bohuslav Ševčík v roce 1935 od firmy Baťa. Volně stojící vila obdélníkového půdorysu s organicky předstupující terasou je umístěna na západním svahu v zahradě. Zlínský architekt Miroslav Lorenc zkombinoval a oživil jednoduchý hranol domu prolomením proskleným rohovým oknem zimní zahrady obývacího pokoje a odvážnou křivkou předstupující kamenné terasy. V přízemí je vstupní hala se závětřím a jednoramenným schodištěm do patra, pokoj pro služku, pánský pokoj, obytný pokoj spojený s jídelnou, kuchyní a příslušenstvím. Tento vnitřní prostor má dominantu v rozlehlém obývacím pokoji se zimní zahradou a vstupem na terasu. V patře je přes halu vstup do ložnice s balkonem, do tří pokojů a do koupelny. V duchu organické architektury byla vila kombinací dynamicky tvarované hmoty, kontrastů hladkých stěn a romanticky pojatého zahradního terénu. Při úpravách vstupní haly v roce 1937 využil architekt Vladimír Karfík ušlechtilé materiály a rozvinul citlivě Lorencův koncept. V roce 1944 byla vila zasažena při bombardování a vážně bylo poškozeno první patro. V přízemí vily se zachovala podstatná část vybavení. Bez větších změn zůstal nábytek v obývacím pokoji a jídelně, dřevěné obklady v hale, kuchyňská linka, dveře mezi kuchyní a jídelnou, parketové podlahy i zlinolitové čtverce. Téměř beze změn je také exteriér vily. Zachováno je i původní stupňovité řešení zahrady. Ševčíkova vila, v níž dnes žije jeho syn, je jednou z mála intaktně dochovaných prací architekta Miroslava Lorence ve Zlíně.  /LH

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník