SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Vila Františka Maloty

FOIBOS - 11. 1. 23:00
Vila Františka Maloty

František Malota byl členem správní rady Baťova koncernu a jedním z dočasných akcionářů firmy v době nepřítomnosti J. A. Bati během druhé světové války.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Zlínského kraje
Vladimír Šlapeta, Naděžda Goryczková, Klára Hodaňova, Ladislava Horňáková, Jana Spathová, Martin Strakoš, Petr Všetečka

Jedinečná publikace představuje slavné i pozapomenuté vily a rodinné domy Zlínského kraje, stavby více než sto let staré i nedávno dokončená díla současných architektů.

OBJEDNAT Vyšla: 6.5.2008
165 x 230 mm | vázaná | 224 stran
ISBN: 978-80-87073-08-7
299.00 Kč

Informace o vile

Lazy I 3689, Zlín
Stavebník: František Malota
Architekt: Vladimír Karfík
Sloh:
1941 - 1943
František Malota byl členem správní rady Baťova koncernu a jedním z dočasných akcionářů firmy v době nepřítomnosti J. A. Bati během druhé světové války. To jej nepochybně řadilo k nejužšímu vedení podniku. K firmě nastoupil jako absolvent Vysoké školy obchodní v Praze a vypracoval se na vedoucího veškerého nákupu včetně importu z celého světa. Ve třicátých letech budoval továrny na výrobu obuvi a prodej ve firemních prodejnách ve Francii a v Anglii. Během druhé světové války byl předním nositelem přímé podpory firmy Baťa partyzánským oddílům v Hostýnských a Vizovických horách a Slovenskému národnímu povstání. Vila je díky svažitému terénu otevřena suterénem na západ do zahrady, zahradní průčelí je tedy třípodlažní, vstupní má dvě nadzemní podlaží. Je složena ze dvou základních hmot: větší jižní (byt manželů Malotových), a menší severní (garáže a bydlení personálu). Symetrické fasády jsou ozvláštněny několika prvky vystupujícími z jednoduchého základního objemu stavby – rizalitem jídelny a rekreace, na jižním průčelí pak zastřešením terasy. Architektonický přínos Malotovy vily je mimořádný. Karfík v ní završuje dva principy, patrné již z jeho předchozích vilových realizací. Prvním z nich je rozvíjení centrální schodišťové haly a druhým principem, který je rovněž v Malotově vile doveden nejdál, je lineární stupňovité rozvinutí hmot v prostoru – krajině, s akcenty v kolmo vystupujících rizalitech, a ukotvení celé kompozice výraznými komínovými tělesy. Samozřejmostí je snaha o propojitelnost hlavních obytných místností přízemí posuvnými dveřmi a průhledy a maximální přímé spojení interiéru s exteriérem. Poválečné osudy domu i jeho majitelů jsou výsledkem represí a komunistické šikany bývalé baťovské elity. František Malota byl v padesátých letech odsouzen v nezákonném procesu na šest let vězení. Od konfiskace poloviny domu v roce 1950 a zestátnění druhé poloviny domu v roce 1959 slouží vila až do dnešních dnů jako dětský domov. V roce 2007 prošla celkovou obnovou spojenou s restaurováním původních částí interiéru. Od téhož roku je vila evidována ve státním seznamu nemovitých kulturních památek ČR.  /PV

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník