SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Vila Jana a Adély Holubových

FOIBOS - 12. 5. 22:00
Vila Jana a Adély Holubových

Stavebníkem vily byl vysoce postavený úředník, ředitel knížecích a arcibiskupských velkostatků Jan Holub a jeho žena Adéla.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Zlínského kraje
Vladimír Šlapeta, Naděžda Goryczková, Klára Hodaňova, Ladislava Horňáková, Jana Spathová, Martin Strakoš, Petr Všetečka

Jedinečná publikace představuje slavné i pozapomenuté vily a rodinné domy Zlínského kraje, stavby více než sto let staré i nedávno dokončená díla současných architektů.

OBJEDNAT Vyšla: 6.5.2008
165 x 230 mm | vázaná | 224 stran
ISBN: 978-80-87073-08-7
299.00 Kč

Informace o vile

Kollárova 25/741, Kroměříž
Stavebník: Jan Holub
Architekt: Ladislav Mesenský
Sloh:
1926 - 1927
Stavebníkem vily byl vysoce postavený úředník, ředitel knížecích a arcibiskupských velkostatků Jan Holub a jeho žena Adéla. Luxusní rodinný dům o dvou nadzemních podlažích, zastřešený valbovou střechou, zakončuje řadovou zástavbu ulice. Kroměřížský architekt Ladislav Mesenský zde vhodně využívá nárožní polohy domu. Kolmo do sebe spojuje přibližně stejné hmoty, kdy jedna přímo navazuje na stavební čáru ulice Kollárovy a další ustupuje do zahrady. Vytváří se tak dostatečně reprezentativní, ale přitom klidová partie vstupu akcentovaná hmotou předstupující čtvercové, nárožní věže, zakončené arkádovou nástavbou. Zastřešení věže je skryto za zdobnými nízkými měděnými štíty s datací „1926“ s vázami na vrcholu. Hmotu objektu doplňuje na východní straně přízemní rizalit na kruhovém půdorysu, který má zdobné kovové zábradlí a je přístupný z patra, mohutná profilovaná deska zastřešující vstupní partii se třemi osami okenních otvorů a dále dřevěná pergola nad kamennou terasou, která opět v obloukové křivce volně přechází do velké zahrady. Spojení jmenovaných architektonických prostředků dává vyniknout reprezentativnímu účelu prostorné rezidence. Rozehrání hmot neruší ani výzdoba fasád. Hladké plochy jsou jemně zdobeny štukovým dekorem se sgrafitovou stužkou kolem vybraných okenních otvorů. Korunou domu je malovaný sgrafitový pás geometrického a květinového vzoru, který probíhá po celém obvodu domu, pod vysokou střechou pokrytou glazovanou krytinou a zdobí i arkády a atiku věžice u vstupu. Vnitřní dispozice rezidence rozvíjí tradici anglické haly. Zvýšené přízemí sloužilo pro společenské účely, v patře byly obytné prostory rodiny. Do suterénu domu bylo situováno provozní zázemí domu, garáž a byt domovníka. Salon s krbem doplňuje dřevěná galerie pro přístup do obytných pokojů v patře domu. Honosnost celého prostoru podtrhuje dřevěné, zdobně vyřezávané obložení stěn i stropů. Protože majitel domu býval vášnivým nimrodem, stěny zdobily lovecké trofeje. Záměr architekta dobře sloučil reprezentační polohu domu a příjemné bydlení rodiny obracející se do zahrady. Rezidence ředitele Holuba zakončuje rozsáhlou tvorbu městského stavitele a inženýra Ladislava Mesenského. Výraz objektu je ovlivněn českou neorenesancí a mnichovským interiérovým dekorativismem.  /KH

Fotogalerie

Kde vilu najdete



Názory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse



(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník