SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Vila Josefa Vondráčka

FOIBOS - 2. 6. 22:00
Vila Josefa Vondráčka

Rekreační vila pro moravskoostravského advokáta a jeho rodinu byla jednou z prvních individuálních luxusnějších vil, navržených a provedených mladou architektonickou dvojicí, která v té době ještě fungovala v Praze a v Moravské Ostravě.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Zlínského kraje
Vladimír Šlapeta, Naděžda Goryczková, Klára Hodaňova, Ladislava Horňáková, Jana Spathová, Martin Strakoš, Petr Všetečka

Jedinečná publikace představuje slavné i pozapomenuté vily a rodinné domy Zlínského kraje, stavby více než sto let staré i nedávno dokončená díla současných architektů.

OBJEDNAT Vyšla: 6.5.2008
165 x 230 mm | vázaná | 224 stran
ISBN: 978-80-87073-08-7
299.00 Kč

Informace o vile

Slezská 703, Rožnov pod Radhoštěm
Stavebník: Josef Vondráček
Architekt: Lubomír Šlapeta, Čestmír Šlapeta
Sloh:
1933 - 1934
Rekreační vila pro moravskoostravského advokáta a jeho rodinu byla jednou z prvních individuálních luxusnějších vil, navržených a provedených mladou architektonickou dvojicí, která v té době ještě fungovala v Praze a v Moravské Ostravě. Tvar pozemku, sestávajícího z trojúhelníkové části na severu a obdélníkové, zalesněné části na jih směrem k nábřeží Bečvy, vedl k vytvoření půdorysu ve tvaru L. Dispozice je řešena tak, že vstup a garáž jsou situovány od západu, byt domovníka k severu, zatímco obytný pokoj s prosklenou zimní zahradou je orientován k jihu k výhledu na smrkový les a k otevřenému bazénu. První patro má jasně oddělenou část pro děti a pro rodiče. Dětská herna se spací nikou vyúsťuje v jižní terasu, zatímco rodičovská část má dvě samostatné ložnice, propojitelné zasouvací stěnou terasu směrem k západu. Dům byl postaven ze škvárobetonových tvárnic a zesílen železobetonovými stropními konstrukcemi. Okenní otvory byly navrženy v líci omítky s okapem – tzv. vídeňská okna, která podporují jasnou plošnou kompozici průčelí s kontrastem bílých průčelí a berlínské modři okenních nátěrů. Dramatická hra teras a motiv kulatých oken evokuje pocit námořní architektury, jejímž hlavním protagonistou byl učitel obou bratrů, německý architekt Hans Scharoun. Původní majitelé, pro které Čestmír Šlapeta vyprojektoval na přelomu třicátých a čtyřicátých let dostavbu valbové střechy, byli nuceni v polovině šedesátých let vilu prodat. Po další změně majitele v osmdesátých letech byla zničena původní okna i zimní zahrada a dům zcela ztratil svůj původní charakter.  /VŠ

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník