SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Vila Karla Baziky

FOIBOS - 9. 7. 22:00
Vila Karla Baziky

Pro své reprezentativní sídlo si továrník Karel Bazika a jeho žena Anna, rozená Zbořilová, dcera starosty a místního podnikatele, přestavěli vilu otce nevěsty.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Zlínského kraje
Vladimír Šlapeta, Naděžda Goryczková, Klára Hodaňova, Ladislava Horňáková, Jana Spathová, Martin Strakoš, Petr Všetečka

Jedinečná publikace představuje slavné i pozapomenuté vily a rodinné domy Zlínského kraje, stavby více než sto let staré i nedávno dokončená díla současných architektů.

OBJEDNAT Vyšla: 6.5.2008
165 x 230 mm | vázaná | 224 stran
ISBN: 978-80-87073-08-7
299.00 Kč

Informace o vile

Lázně 550, Bystřice pod Hostýnem
Stavebník: Karel Bazika, Anna Bazilková
Architekt: Karel Kotas
Sloh:
1938 - 1939
Pro své reprezentativní sídlo si továrník Karel Bazika a jeho žena Anna, rozená Zbořilová, dcera starosty a místního podnikatele, přestavěli vilu otce nevěsty. Vila byla postavena na krásném místě v přírodě nedaleko za městem, na svahu vedoucím pod sv. Hostýn. Můžeme se domnívat, že paní Anna měla ráda toto místo s překrásným výhledem do okolního rovinatého kraje. Vypracováním projektu manželé pověřili zkušeného architekta Karla Kotase, který se po svém úspěšném působení v Brně a v Moravské Ostravě přemístil do Prahy. Plány komplexu, kterému vévodí dvoupatrová vila, vhodně zasazená do svažitého terénu, jsou datovány do roku 1938 a 1939. Architekt Kotas pro manžele Bazikovy také navrhl letní domek – bungalov. Pro umístění přízemní stavby bungalovu vhodně využil vyvýšeného místa za vilou. I přes velkorysé architektonické řešení, které bylo zajisté podpořeno finančními možnostmi stavebníků, architekt ve svém díle respektuje prostředí, do kterého jsou situovány jednotlivé objekty rodinného sídla. Ve svém výrazu jsou stavby dostatečně reprezentativní a hmotově ani svou materiálovou skladbou se v zásadě nevymykají tradičnímu stavitelství v Hostýnských horách. Obvodový plášť vily je částečně obložen kulatinou, těleso komína je vyzděno z lomového kamene, balkon lemuje dřevěné zábradlí. Jedinečnost architektonického umu ukazuje stavba bungalovu. Objekt vystavěný na zalomeném půdoryse je přikryt pultovou střechou s velkým přesahem. Dispozičně se jedná o velký obytný prostor s krbem, posezením a barovým pultem, otevřený prosklenou, do harmoniky skládanou stěnou, do vzrostlé lesní krajiny. Také použité materiály jsou ryze přírodní: došky na střeše podepírané dřevěnými sloupy, cihelná dlažba a komínové těleso krbu z lomového kamene. Původní dřevěný nábytek nese stopy lidového řemesla. Do rodinného sídla továrníka Bazika byla po vyvlastnění umístěna ubytovna žáků Střední nábytkářské školy a to samozřejmě přineslo řadu negativních zásahů do architektonického řešení. Přesto zůstala čitelná původní dispozice a zachovány mnohé detaily z doby výstavby. Vila i letní domek působí autentickým dojmem. V devadesátých letech proběhla celková revitalizace areálu pro účely rekreačního zařízení „Sola gratia" provozovaného evangelickou církví.  /KH

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník