SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Vila N

FOIBOS - 4. 8. 22:00
Vila N

Vila N ve Starém Městě nezapře inspiraci architekturou třicátých let.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Zlínského kraje
Vladimír Šlapeta, Naděžda Goryczková, Klára Hodaňova, Ladislava Horňáková, Jana Spathová, Martin Strakoš, Petr Všetečka

Jedinečná publikace představuje slavné i pozapomenuté vily a rodinné domy Zlínského kraje, stavby více než sto let staré i nedávno dokončená díla současných architektů.

OBJEDNAT Vyšla: 6.5.2008
165 x 230 mm | vázaná | 224 stran
ISBN: 978-80-87073-08-7
299.00 Kč

Informace o vile

, Staré Město
Stavebník: Soukromá osoba
Architekt: Miroslav Tomík
Sloh:
2000 - 2001
Vila N ve Starém Městě nezapře inspiraci architekturou třicátých let. Stavebník má sbírku automobilů z tohoto období, ale oceňuje i meziválečný životní styl. Trojpodlažní vila je postavena na pozemku ve tvaru lichoběžníku na jihozápadním okraji Starého Města nad soutokem řeky Moravy a Baťova kanálu. Umístění stavby souviselo s několika aspekty. Bylo nutné dodržet vzdálenost a výšku, vyžadovanou Povodím Moravy, ale také odstup od elektrického vedení a především od průběhu geopatogenních zón. Architekt Miroslav Tomík nápaditě řešil mimo tyto složité zakládací podmínky také návaznost na přilehlou dílnu. Ta je organickou součástí celkové koncepce. Stavebník je totiž nejen sběratelem automobilů – veteránů z meziválečného období, ale vozidla i sám renovuje a vystavuje. Z tohoto důvodu byl dům podle funkcí rozdělen do dvou částí. V prvním podlaží je hlavní vstupní prostor, sociální zařízení, technické zázemí a prostory slouží především jako garáže a výstavní expozice s klubovým posezením. Druhé a třetí podlaží vily je obytné. Je přístupné jednoramenným schodištěm, které vede do haly s jídelnou, spojenou s obývacím pokojem galerií. Hala je přímo propojená s kuchyní. Druhé podlaží je přístupné i rampou z exteriéru. Z galerie je přístup do třetího podlaží se dvěma pokoji, ložnicí rodičů a koupelnou s WC. Stroze a racionalisticky je koncipován samostatný objekt dílny, který byl ale jenom rekonstruován ještě před realizací Vily N. Vila je řešena podle nejnovějších požadavků na bydlení a je vybavená moderním technickým standardem. Součástí její siluety jsou i sluneční korektory. Elegantně a čistě byl vyřešen rovněž interiér stavby se zajímavě řešenými prostorovými vztahy a s kvalitními architektonickými i designovými detaily. V roce 2003 získala tato stavba cenu Dušana Jurkoviče udělenou Spolkem architektů Slovenska i přesto, že je realizována na českém území. Byla oceněna stavba mladého a tehdy ještě málo známého bratislavského architekta Miroslava Tomíka (1968). V současné době působí na Slovensku i v Čechách a účastní se řady architektonických soutěží.  /LH

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník