SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Vila Na Barbořině

FOIBOS - 2. 8. 22:00
Vila Na Barbořině

Neofunkcionalistická vila s bílou fasádou a plochými střechami, aerodynamicky zaoblenými rohy hlavní obytné části a s volnou kompozicí oken stojí na kopci Barbořina nad Kroměříží.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Zlínského kraje
Vladimír Šlapeta, Naděžda Goryczková, Klára Hodaňova, Ladislava Horňáková, Jana Spathová, Martin Strakoš, Petr Všetečka

Jedinečná publikace představuje slavné i pozapomenuté vily a rodinné domy Zlínského kraje, stavby více než sto let staré i nedávno dokončená díla současných architektů.

OBJEDNAT Vyšla: 6.5.2008
165 x 230 mm | vázaná | 224 stran
ISBN: 978-80-87073-08-7
299.00 Kč

Informace o vile

, Kroměříž
Stavebník: Soukromá osoba
Architekt: Svatopluk Sládeček st.
1999 - 2002
Neofunkcionalistická vila s bílou fasádou a plochými střechami, aerodynamicky zaoblenými rohy hlavní obytné části a s volnou kompozicí oken stojí na kopci Barbořina nad Kroměříží. Jejím autorem je zlínský architekt Svatopluk Sládeček. U kroměřížské vily najdeme řadu reminiscencí na významné funkcionalistické stavby předních českých architektů. Odráží se zde i důvěrná znalost a akceptování zlínské meziválečné architektury. Jejího ducha dvacátých a třicátých let hodnotí nejen sami stavebníci; stavba získala v roce 2003 ocenění Grand Prix Obce architektů v kategorii Interiér. Volba nefunkcionalistického stylu se odvíjela především od architektova konceptu podoby vnitřního prostoru. Dům o třech podlažích má přehlednou dispozici a proporčně vyvážené a navzájem svázané prostory. Odrážejí jasné tvůrčí sdělení promítnuté navenek do vnější schránky. Prostor vily se na přání stavebníků co nejvíce otevírá pro výhled na panoráma Kroměříže v údolí. Prosklené obytné prostory s terasou jsou posazeny na prodloužené podnoži nadzemního podlaží. Je tak zachována intimita bydlení. Přitom velká okna, kopírující zaoblení obytné části, umožňují působivé pohledy na město. Jednotlivé prostory vybavil architekt svítidly a nábytkem, zčásti provedeným podle vlastních návrhů. Interiér koresponduje s vnějším pojetím stavby. Architekt Svatopluk Sládeček (1969) působil od roku 1994 se svým ateliérem New Work ve Zlíně. V roce 2002 přesídlil do Brna. Jeho architektonická tvorba přesahuje konvenční hranice. Sládečkovy stavby se nepodobají běžné zavedené produkci, nepřizpůsobují se zvyklostem ani v ideových konceptech, ani ve stylu a formách. Získal čestné uznání Grand Prix v kategorii novostavba za realizaci Obecního úřadu v Šarovech (1998). V roce 2004 výrazně zasáhl svou realizací polyfunkčního domu do podoby zlínského náměstí Míru v proluce vedle budovy pošty. Nyní se podle jeho projektu na tomto náměstí staví polyfunkční komplex Zlaté jablko. Sládečkovy stavby jako alternativa pokleslé výstavby bývají často v místě realizace kritizovány za „vybočení z řady“ a architekt i jeho investoři narážejí na kritiku.  /LH

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník