SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Vila NN

FOIBOS - 11. 8. 22:00
Vila NN

Zvlněné úpatí beskydských vrchů tvoří kulisu vily, která odmítá koketovat s banalitou stavebních počinů v její těsné blízkosti i v širším okolí valašského venkova.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Zlínského kraje
Vladimír Šlapeta, Naděžda Goryczková, Klára Hodaňova, Ladislava Horňáková, Jana Spathová, Martin Strakoš, Petr Všetečka

Jedinečná publikace představuje slavné i pozapomenuté vily a rodinné domy Zlínského kraje, stavby více než sto let staré i nedávno dokončená díla současných architektů.

OBJEDNAT Vyšla: 6.5.2008
165 x 230 mm | vázaná | 224 stran
ISBN: 978-80-87073-08-7
299.00 Kč

Informace o vile

, Valašské Meziříčí
Stavebník: Soukromá osoba
Architekt: Zdeněk Trefil
Sloh:
2006 - 2007
Zvlněné úpatí beskydských vrchů tvoří kulisu vily, která odmítá koketovat s banalitou stavebních počinů v její těsné blízkosti i v širším okolí valašského venkova. Dispozici domu určuje komunikační osa – nit, na niž projektant navléká jednotlivé funkční jednotky. Protíná kuchyni, centrální prostor vily sevřený dvěma polouzavřenými atrii. Bokem architekt přikládá společnou obytnou místnost. Na přání stavebníka ji oproti obecnému trendu dneška pojednal jako izolovaný pokoj. V zadním traktu domu se na středovou páteř napojují pokoje, ložnice a dvojí sociální zařízení. Pozornost, kterou architekt věnuje úložným prostorům, se obyvatelům vrací v působivě čistých interiérech pokojů. Severní fasáda chrání podružné provozní funkce domu (dvojgaráž, manipulační terasa a koupelna se saunou), kdežto jižní slunce obíhá obytné pokoje svírající útulné, zčásti kryté venkovní posezení. Funkčně stavěnou dispozici architekt komponuje s výtvarným cítěním pro něj typickým. Hraje si s pohledy jednotlivých fasád, které zdůrazňuje přesahy za hranu objemu stavby. Z půdorysných vztahů vyvozuje systém jejich odlišného materiálového pojednání. S rozvahou umisťuje okenní otvory a pro jeho práci charakteristické výřezy, které vnášejí do ukázněných ploch přiměřené napětí. Realizace výrazně vyčnívá ze smutného průměru stavební produkce regionu, stejně jako ostatní práce architekta Zdeňka Trefila (1967). Absolvent Fakulty architektury Vysokého učení technického v Brně a ETH v Zürichu si po praxi v ateliéru Jiřího Oplatka v Basileji založil vlastní ateliér ve Valašském Meziříčí. V jeho rodišti také najdeme obytný Dům na půl cesty č. 2, oceněný hned ve dvou prestižních soutěžích (Grand Prix Obce architektů a Nový domov za rok 2005) nebo letní terasu restaurace Snoza (2007).  /MM

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník