SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Vila Oldřicha Paříka

FOIBOS - 16. 6. 22:00
Vila Oldřicha Paříka

V roce 1936 byl na přání významného napajedelského podnikatele Oldřicha Paříka (1887–1962) adaptován a přestavěn architektem Miroslavem Lorencem menší dům z roku 1923 na rodinnou vilu.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Zlínského kraje
Vladimír Šlapeta, Naděžda Goryczková, Klára Hodaňova, Ladislava Horňáková, Jana Spathová, Martin Strakoš, Petr Všetečka

Jedinečná publikace představuje slavné i pozapomenuté vily a rodinné domy Zlínského kraje, stavby více než sto let staré i nedávno dokončená díla současných architektů.

OBJEDNAT Vyšla: 6.5.2008
165 x 230 mm | vázaná | 224 stran
ISBN: 978-80-87073-08-7
299.00 Kč

Informace o vile

2. května 393, Napajedla
Stavebník: Oldřich Pařík
Architekt: Miroslav Lorenc
1936 - 1936
V roce 1936 byl na přání významného napajedelského podnikatele Oldřicha Paříka (1887–1962) adaptován a přestavěn architektem Miroslavem Lorencem menší dům z roku 1923 na rodinnou vilu. Spolu se svým bratrem Jaroslavem založili v roce 1902 v Napajedlech továrnu, která patřila již v roce 1925 mezi nejvýznamnější podniky střední a jižní Moravy. Předmětem jejich podnikání byla především výroba hospodářských strojů a naftových motorů. V roce 1945 byla továrna znárodněna. I když přišla Paříkova rodina o prosperující podniky, méně rozlehlá vila zůstala v jejím vlastnictví s přidělenými nájemníky. Při Lorencově přestavbě nově vznikl celý jižní trakt, tvořený v přízemí hlavní obytnou společenskou místností s nárožním oknem, dělenou skládacími prosklenými dveřmi, a zahradní terasou, přístupnou ze společenské místnosti. V severním traktu umístil v přízemí architekt kuchyni s jídelnou. Přístavbu výškově gradoval ke střednímu trojpodlažnímu hranolu. Ke vstupu vede jednoduché jednoramenné schodiště. Vstupní hala je prosvětlena skleněnými tvárnicemi a je z ní přístup do jednoho z obytných pokojů a schodišťové haly, která je vstupem do společenského pokoje, jídelny, kuchyně, pokoje pro služebnou a do patra se třemi ložnicemi, šatnou a koupelnou s WC. Patro je doplněno terasou. Paříkova vila byla první stavbou renomovaného zlínského architekta Miroslava Lorence (1896–1943) v blízkých Napajedlech. Architekt nenásilně sloučil dvě jednoduchá, výškově i hmotově diferencovaná tělesa a sjednotil starou část s dostavbou ve funkcionalistickém stylu natolik důmyslně, že dům působil jako novostavba. Vila je jedním z výrazných dokladů Lorencova permanentního úsilí o racionální uspořádání vnitřních prostor a maximální skladebnou a tvarovou střídmost. Dům je obklopen zelení zahrady a otevírá se do přírody svým velkorysým prosklením i terasami. V současné době je vila obývána rodinou dcery stavebníka. Majitelé se snaží při průběžné rekonstrukci v maximální míře zachovat původní charakter exteriéru i interiérů. V téměř nezměněné podobě je zachováno vnitřní vybavení vstupní a schodišťové haly, společenského pokoje i jídelny.  /LH

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník