SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Vila Oldřicha Paříka II

FOIBOS - 21. 6. 22:00
Vila Oldřicha Paříka II

Vilku v blízkém sousedství vlastního domu nechal napajedelský podnikatel Oldřich Pařík postavit pro svou dceru.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Zlínského kraje
Vladimír Šlapeta, Naděžda Goryczková, Klára Hodaňova, Ladislava Horňáková, Jana Spathová, Martin Strakoš, Petr Všetečka

Jedinečná publikace představuje slavné i pozapomenuté vily a rodinné domy Zlínského kraje, stavby více než sto let staré i nedávno dokončená díla současných architektů.

OBJEDNAT Vyšla: 6.5.2008
165 x 230 mm | vázaná | 224 stran
ISBN: 978-80-87073-08-7
299.00 Kč

Informace o vile

2. května 1006, Napajedla
Stavebník: Oldřich Pařík
Architekt: Miroslav Lorenc
Sloh:
1939 - 1939
Vilku v blízkém sousedství vlastního domu nechal napajedelský podnikatel Oldřich Pařík postavit pro svou dceru. Jako architekta, stejně jako o tři léta dříve u vlastní vily, zvolil Miroslava Lorence. Lorenc rozvrhl dům do čtyř traktů s lehce asymetricky skládanými hmotami. V přízemí je v jižním traktu hlavní obytný pokoj a jídelna, oddělená odlišnou výškou podlahy, z níž vedou prosklené dveře na zahradní terasu a k bazénu. K ulici je obrácena prosklená zimní zahrada pod přesahem ložnicového patra a se zahradou je dům propojen terasou. Sklobetonová markýza spojuje vstupní a obslužný trakt s garáží. Zajímavě řešený je hlavní vchod a vstup do haly ze skleněných tvárnic. Jižní trakt je přístupný z haly prosklenými zasunovacími dveřmi. Obslužná byla severní a východní část domu. V patře, přístupném po schodišti z haly, byl pokoj pro hosta, pánský pokoj, dětský pokoj s balkonem a pokojem pro vychovatelku, ložnice se šatnou a balkonem a koupelna s WC. Na střeše je v části umístěna nástavba, sloužící zároveň jako výstup na původně obytnou plochou střechu. Miroslav Lorenc (1896–1943), na rozdíl od meziválečných zlínských architektů firmy Baťa, navazoval na východiska pražské avantgardní architektury a mezinárodní styl. Byl žákem Jana Kotěry a Josefa Gočára. Před příchodem do Zlína pracoval několik let v pražském architektonickém ateliéru Jaromíra Krejcara. Z první světové války se vrátil jako kapitán italských legií. Začal pracovat na několika významných realizacích ve firmě Baťa, záhy si ale ve Zlíně otevřel vlastní architektonickou kancelář. Od třicátých let vedle projektů reprezentativních vil navrhoval a realizoval i řadu nájemných domů a budov pro veřejné účely. Byl veřejně aktivně činný a především byl výrazným představitelem Sokola ve Zlíně. Za svou odbojovou činnost v době druhé světové války byl popraven nacisty ve Vratislavi. Paříkova vila v Napajedlech byla jednou z jeho posledních realizací. Současným majitelem vily je vnuk Oldřicha Paříka. Jako architekt přistoupil k postupné rekonstrukci vily. Zůstalo zachováno dispoziční řešení i řada architektonických prvků.  /LH

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník