SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Vila Richarda Chumchala

FOIBOS - 4. 6. 22:00
Vila Richarda Chumchala

Od založení kanceláře bratrů Šlapetových s filiálkami, vedenými Lubomírem v Praze a Čestmírem v Moravské Ostravě v polovině roku 1931, usilovali oba architekti o vytvoření standardních typů rodinného domu pro střední vrstvu.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Zlínského kraje
Vladimír Šlapeta, Naděžda Goryczková, Klára Hodaňova, Ladislava Horňáková, Jana Spathová, Martin Strakoš, Petr Všetečka

Jedinečná publikace představuje slavné i pozapomenuté vily a rodinné domy Zlínského kraje, stavby více než sto let staré i nedávno dokončená díla současných architektů.

OBJEDNAT Vyšla: 6.5.2008
165 x 230 mm | vázaná | 224 stran
ISBN: 978-80-87073-08-7
299.00 Kč

Informace o vile

Šafaříkova 11/741, Valašské Meziříčí
Stavebník: Richard Chumchal
Architekt: Lubomír Šlapeta, Čestmír Šlapeta
Sloh:
1933 - 1933
Od založení kanceláře bratrů Šlapetových s filiálkami, vedenými Lubomírem v Praze a Čestmírem v Moravské Ostravě v polovině roku 1931, usilovali oba architekti o vytvoření standardních typů rodinného domu pro střední vrstvu. Již v první realizované stavbě, dvojdomku Konečný-Sieglová v Místku v témže roce, vyvinuli typ rodinného domu, u něhož je obytná část domu sestavena jako „double-living“ z jídelny a obytného pokoje s jednoramenným schodištěm. Obě tyto části byly příčně prosvětlené a navzájem propojené prosklenou zasouvací stěnou. Vývoj tohoto typu byl po stránce funkční i formální dovršen v právě ve valašskomeziříčském rodinném domě. „Double-living“ byl prosvětlen otvory ze tří světových stran – kulatým oknem u nástupu schodiště orientovaným na západ, dvojdílným napevno zaskleným oknem a dveřmi do zahrady na jih a dvojdílným oknem v jídelně na východ. Malá americká kuchyně byla opatřena dřezem se samočinným ohřívačem vody a pracovním umakartovým pultem pod oknem, které má pro snadné větrání ventilační klapku. Funkčně odůvodněná je i volba dalších okenních formátů – dětské pokoje mají širší dvojdílná okna nad pracovními pulty, rodičovská ložnice ze západu kulaté okno a na jih francouzské dvojdílné okno s balkonem, zatímco toaleta a lázeň jsou opatřeny podlouhlými okny s vysokým parapetem a americký šatník je větrán úzkým ventilačním otvorem. Proporce všech otvorů je navržena v modulové řadě s překlady ve světlé výšce 205 a parapety 90 cm vysokými. Dům byl postaven z děrovaných cihel 25 cm silných, byl vytápěn americkým teplovzdušným systémem a měl gumové podlahy. Z formálních i funkčních standardů tohoto rodinného domu se odvíjela tvorba typových domů obou bratrů, uplatněných v jejich tvorbě až do konce třicátých let.  /VŠ

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník