SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Vila Rudolfa Maliny

FOIBOS - 25. 6. 22:00
Vila Rudolfa Maliny

Na reprezentativní, nově postavené třídě spojující jediný most přes řeku Moravu, nádraží a historickou zástavbu města si v předválečných letech nechali praktický lékař Rudolf Malina a jeho žena Marta postavit patrový rodinný dům s ordinací.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Zlínského kraje
Vladimír Šlapeta, Naděžda Goryczková, Klára Hodaňova, Ladislava Horňáková, Jana Spathová, Martin Strakoš, Petr Všetečka

Jedinečná publikace představuje slavné i pozapomenuté vily a rodinné domy Zlínského kraje, stavby více než sto let staré i nedávno dokončená díla současných architektů.

OBJEDNAT Vyšla: 6.5.2008
165 x 230 mm | vázaná | 224 stran
ISBN: 978-80-87073-08-7
299.00 Kč

Informace o vile

Vejvanovského 18/2298, Kroměříž
Stavebník: Rudolf Malina
Architekt: Jan Zavřel
Sloh:
1938 - 1939
Na reprezentativní, nově postavené třídě spojující jediný most přes řeku Moravu, nádraží a historickou zástavbu města si v předválečných letech nechali praktický lékař Rudolf Malina a jeho žena Marta postavit patrový rodinný dům s ordinací. Architektonické řešení jim navrhoval mladý městský stavební rada, architekt Jan Zavřel. Tento bývalý asistent profesora Krohy opustil brněnské prostředí a v roce 1932 vyhrál konkurs na vedoucího stavebního úřadu v Kroměříži. Jako vůdčí osobnost se po celý svůj další tvůrčí život věnoval stavebnímu a urbanistickému rozvoji města Kroměříže. Dům doktora Maliny a dvojdům na Kollárově ulici představují to nejlepší z architektonické tvorby zaměřené na privátní bydlení. Na pohledově exponovaném místě lukrativní nádražní třídy, ale na složitých základových poměrech byl postaven podsklepený obytný dům s třemi nadzemními podlažími, s plochou střechou a zděnou konstrukcí střešní pergoly. Dům je situován na nepravidelném půdoryse, který se přizpůsobil parcele vymezené nezrealizovaným regulačním plánem přilehlé oblasti Bělidel. Přes své moderní tvarosloví se podřizuje traktaci staršího sousedního domu, např. prodloužením jeho vrcholové římsy, vynesená atika obíhá celý objem stavby. Dům se schodišťovou šachtou při jihovýchodním nároží má v jednotlivých podlažích variabilní vnitřní dispozici, která je v exteriéru patrná různě dimenzovanými okenními otvory, arkýřem nesoucím balkon a dvěma terasami různého půdorysu, obrácenými k jihovýchodu. V přízemí domu byla ordinace s čekárnou a zázemím lékaře. Druhé a třetí patro využívala rodina. Příjemnou dispozici pro bydlení doplňuje velká plocha teras v obou podlažích. Reprezentativní role objektu na vstupní třídě do města ve směru od nádraží je podtržena, stejně jako u sousedních starších realizací z dvacátých a třicátých let, travertinovými obklady soklu a vstupních dveří. Dům lékaře Maliny je kvalitní ukázkou racionalistického směru architektury konce třicátých let, dokladem dobových urbanistických plánů Kroměříže. Polohu funkcionalismu autor s ohledem na stávající zástavbu zmírňuje a navrací se tak k puristickým východiskům. Od doby výstavby byly provedeny úpravy dispozice obytných prostor, v každém z pater je samostatné bydlení přístupné ze schodiště. Exteriéry jsou autenticky dochované.  /KH

Kde vilu najdete



Názory k vile

17.6. 15:28Nový

Zasílání upozornění na nové názory je dostupné jen zaregistrovaným uživatelům. Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.
TOPlist SEO Rozcestník