SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Vila Sáva

FOIBOS - 26. 5. 22:00
Vila Sáva

Vila Sáva byla postavena podle plánů brněnského architekta Bohuslava Fuchse místním stavitelem Josefem Výškou.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Zlínského kraje
Vladimír Šlapeta, Naděžda Goryczková, Klára Hodaňova, Ladislava Horňáková, Jana Spathová, Martin Strakoš, Petr Všetečka

Jedinečná publikace představuje slavné i pozapomenuté vily a rodinné domy Zlínského kraje, stavby více než sto let staré i nedávno dokončená díla současných architektů.

OBJEDNAT Vyšla: 6.5.2008
165 x 230 mm | vázaná | 224 stran
ISBN: 978-80-87073-08-7
299.00 Kč

Informace o vile

 Bohuslav Fuchs
Nádražní 474, Luhačovice
Stavebník: Kristina Ambrožová
Architekt: Bohuslav Fuchs
Sloh:
1928 - 1929
Vila Sáva byla postavena podle plánů brněnského architekta Bohuslava Fuchse místním stavitelem Josefem Výškou. Stavební místo bylo zvoleno ve svahu blízko vlakového nádraží mimo lázeňské centrum. Stavebníkem byla paní Kristina Ambrožová, která si dala se svým manželem podle Fuchsova návrhu dva roky předtím postavit jeden z penzionů v luhačovické Bílé čtvrti. V roce 1927 se architekt Bohuslav Fuchs účastnil výstavy Nový dům. Realizace vily Sáva v Luhačovicích je jednou z variant, řešících úspornou dispozicí otázku „domu pro každého“. Měla být příkladem stavby ve stylu přímořských letovisek, sloužících k relaxaci a odpočinku a současně názorným příkladem a prototypem moderního a finančně úsporného způsobu výstavby a bydlení v lázeňském městě. Zamýšlený účinek a navození požadované atmosféry podtrhovalo i původní barevné řešení, doplňující bílou fasádu jasně modrým podbitím střechy a žlutými rámy oken. Vilku koncipoval architekt jako penzion k sezonnímu pronájmu lázeňským hostům. Měla devět pokojů, kuchyň s příslušenstvím a společnou jídelnou a sklepy s prádelnou v částečně do svahu zapuštěném suterénu. Těžiště výtvarného účinku bylo v jednoduchém a přesném tvaru. Vytříbená forma a účelná půdorysná skladba vyhovovala funkci penzionu. Fuchs zde uplatnil novou koncepci prostoru – optimální prostorovou skladbu za předpokladu dokonalé organizace provozu. Racionalisticky pojatý vnitřní prostor byl omezen rovnou stěnou. Horizontálně byla disponována podoba průčelí, docílená plochou střechou a pásovými okny v přízemí i patře. Hluboko do fasády byl prolomen vstup. Podlaží nad ní vynášel kulatý rohový sloup. Vznikla vstupní terasa přístupná z hlavní komunikace chodníkem přes most. Zároveň umožňovala posezení před vchodem a přímý vstup do okolní zahrady. Také zde se uplatnil nový vztah vnitřního prostoru k neomezenému vnějšímu. Nyní obývají vilu dvě rodiny a jsou spolumajiteli objektu. V interiéru se zachoval původní vestavěný nábytek, dřevěné dveře, částečně zařízení kuchyně, koupelny a keramické dlažby a obklady.  /LH

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník