SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Vila Vlastimila

FOIBOS - 28. 4. 22:00
Vila Vlastimila

Romantickou malou vilku navrhl architekt Dušan Jurkovič pro svého známého Františka Pospíšila, vedoucího strojovny, elektrárny, prádelny a maséra v lázních Luhačovice.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Zlínského kraje
Vladimír Šlapeta, Naděžda Goryczková, Klára Hodaňova, Ladislava Horňáková, Jana Spathová, Martin Strakoš, Petr Všetečka

Jedinečná publikace představuje slavné i pozapomenuté vily a rodinné domy Zlínského kraje, stavby více než sto let staré i nedávno dokončená díla současných architektů.

OBJEDNAT Vyšla: 6.5.2008
165 x 230 mm | vázaná | 224 stran
ISBN: 978-80-87073-08-7
299.00 Kč

Informace o vile

 Dušan Jurkovič
Betty Smetanové 244, Luhačovice
Stavebník: František Pospíšil
Architekt: Dušan Jurkovič
Sloh: moderna
1903 - 1903
Romantickou malou vilku navrhl architekt Dušan Jurkovič pro svého známého Františka Pospíšila, vedoucího strojovny, elektrárny, prádelny a maséra v lázních Luhačovice. Byla jednou z prvních realizací v nově se formující Pražské čtvrti mezi lázněmi a sousední obcí Pozlovice a dala podnět k vybudování dalších staveb. Pro stavitele Františka Nováka navrhl Dušan Jurkovič v roce 1907 vedle vily Vlastimily málo známou, ale zajímavou vilu Valašku. Cihlovou a v patře hrázděnou vilku Vlastimilu koncipoval architekt v duchu hnutí moderny a uplatnil secesní motivy v kombinaci s naturalistickými prvky. Vstup do vily vede přes nekonvenčně řešenou terasu na prstenových pilířích. Nad vchodem zvýšil působivost fasády vysokým schodištním oknem ze skleněných tvárnic a v patře doplnil rohovou dřevěnou verandou se štíhlými rovnými sloupy. Historie vily je spjata i se jménem Leoše Janáčka, který zde několikrát bydlel v době svých léčebných pobytů v Luhačovicích. V souvislosti se jménem architekta Dušana Jurkoviče (1867–1947) můžeme hovořit o skutečném naplnění dobových tendencí v oblasti modifikace lidové kultury a stavitelství. Jeho tvořivá osobnost vyrostla ze zázemí tradičního stavebního řemesla. Podněty z lidové architektury, které utvářely vnější vzhled a části interiérů, sladil s nároky a požadavky uživatelů na moderní styl bydlení v duchu anglikanizujícího řešení rodinného domu. Vila Vlastimila odrážela Jurkovičovu snahu vytvořit českou vilu, český rodinný dům pro zlepšení úrovně bydlení českých vrstev, protože do té doby byli hlavními stavebníky především Němci. Začal realizovat svoji vizi „rodinného sídla československého života a vlastní kultury“. Až do roku 1964 žila ve Vlastimile stavebníkova rodina. Jeho dcera ji v tomto roce prodala jako rekreační zařízení a sama zde zůstala bydlet až do své smrti. Při postupných úpravách vzala za své původní polychromie. V roce 2005 byla vila odkoupena do soukromých rukou. Současná majitelka se snaží vrátit stavbě původní podobu.  /LH

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník