SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Vila Walburgy a Josefa Žantových

FOIBOS - 28. 5. 22:00
Vila Walburgy a Josefa Žantových

Zpáteční cestu z USA zakončili bratři Šlapetové krátkou návštěvou Itálie: po zastávce lodi v Palermu přistáli v Neapoli, prohlédli si Pompeje a potom pokračovali vlakem z Neapole do Vídně a zpět domů.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Zlínského kraje
Vladimír Šlapeta, Naděžda Goryczková, Klára Hodaňova, Ladislava Horňáková, Jana Spathová, Martin Strakoš, Petr Všetečka

Jedinečná publikace představuje slavné i pozapomenuté vily a rodinné domy Zlínského kraje, stavby více než sto let staré i nedávno dokončená díla současných architektů.

OBJEDNAT Vyšla: 6.5.2008
165 x 230 mm | vázaná | 224 stran
ISBN: 978-80-87073-08-7
299.00 Kč

Informace o vile

Javornická 688, Rožnov pod Radhoštěm
Stavebník: Josef Žanta
Architekt: Lubomír Šlapeta, Čestmír Šlapeta
Sloh:
1932 - 1932
Zpáteční cestu z USA zakončili bratři Šlapetové krátkou návštěvou Itálie: po zastávce lodi v Palermu přistáli v Neapoli, prohlédli si Pompeje a potom pokračovali vlakem z Neapole do Vídně a zpět domů. Krátký pobyt v Itálii nezůstal bez inspirace a vedl k rozvahám o palladiánském řádu a geometrii i ke snaze propojit klasickou mediteránní vilovou architekturu s požadavky moderního stavění. Tato tendence se projevila zejména ve vile pro rožnovského advokáta JUDr. Josefa Žantu. Architektura domu se vyznačuje jasným geometrickým řádem a citlivým dialogem mezi symetrií jižního průčelí, zakončeného osově situovanou zimní zahradou a mohutným „palladiánským“ schodištěm, spojujícím vilu s terénem a asymetrickou kompozicí průčelí severního. Plytká italská valbová střecha s předsazenou římsou má svým dojmem navozovat pocit rovné střechy a je zakončena centrálně umístěným komínem. Zatímco jižní symetrické průčelí navazuje na renesanční téma „villa suburbana“, vstupní severní průčelí prozrazuje hrou symetrie a asymetrie vliv profesora Adolfa Radinga, učitele obou bratří na vratislavské akademii. Z půdorysného typu této vily se dále odvíjela typologická řada standardních rodinných domů s dvojitým obytným prostorem, v němž byla obytná a jídelní část propojena zasunovací skleněnou stěnou, od nejmenších (Chumchal – Valašské Meziříčí, Hrstka – Slezská Ostrava, Holý – Řevnice u Prahy apod.) k větším s asymetrickou prosklenou zimní zahradou (JUDr. Hess – Opava), až k luxusním vilovým kreacím (JUDr. Macourek – Místek, Urbánek – Slezská Ostrava), které patří už k charakteristickým ukázkám obytné architektury obou tvůrců. K vzácným hostům uměnímilovné rodiny Žantových patřil šéfdirigent České filharmonie Václav Talich, který se právě při letním pobytu u těchto svých přátel v létě 1944 připravoval na své další umělecké úkoly.  /VŠ

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník