SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Vila Zdeňka Lišky

FOIBOS - 23. 7. 22:00
Vila Zdeňka Lišky

Inspirativní prostředí kudlovských filmových ateliérů do velké míry spoluvytvářelo kulturní atmosféru baťovského Zlína a přitahovalo sem celou řadu tvůrčích osobností.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Zlínského kraje
Vladimír Šlapeta, Naděžda Goryczková, Klára Hodaňova, Ladislava Horňáková, Jana Spathová, Martin Strakoš, Petr Všetečka

Jedinečná publikace představuje slavné i pozapomenuté vily a rodinné domy Zlínského kraje, stavby více než sto let staré i nedávno dokončená díla současných architektů.

OBJEDNAT Vyšla: 6.5.2008
165 x 230 mm | vázaná | 224 stran
ISBN: 978-80-87073-08-7
299.00 Kč

Informace o vile

Filmová 308, Zlín-Kudlov
Stavebník: Zdeněk Liška
Architekt: Zdeněk Plesník
Sloh:
1956 - 1959
Inspirativní prostředí kudlovských filmových ateliérů do velké míry spoluvytvářelo kulturní atmosféru baťovského Zlína a přitahovalo sem celou řadu tvůrčích osobností. Od roku 1946 mezi ně patřil i skladatel filmové hudby Zdeněk Liška (1922–1983). V roce 1953 napsal pro cestovatele Zikmunda a Hanzelku hudbu k filmům Z Argentiny do Mexika, Afrika I a II, a poté, co poznal jejich domy s rozsáhlými pracovnami a archivy, se obrátil na jejich architekta. Vila pro manžele Liškovy a jejich rodiče, umístěná přímo na Kudlově v blízkosti ateliérů a zároveň na samotě uprostřed přírody, byla postavena v letech 1956 až 1959. Investičně náročnou akci umožnila Liškovi realizovat jeho mimořádná invence a pracovitost, která fascinovala všechny, kdo s ním spolupracovali. Liškova vila je završením trojice vil, které ve Zlíně v padesátých letech Zdeněk Plesník vyprojektoval. Je pozoruhodná svou stylovou rozmanitostí. Spojuje typologické a architektonické motivy z různých epoch i prostředí v pozoruhodný a soudržný celek. Obvodové zdivo kombinuje nosné cihlové části s železobetonovým sloupořadím a kamennými pilíři portiku. Arkýř fasády navazuje na tektoniku vil H&Z, přiznává ale navíc ocelové nosné prvky. Dispozice domu je dynamická, větrníkově se rozbíhající od ústředního dvojramenného schodiště. Jižní část přízemí domu tvořil spojitý prostor rozdělený symetricky mezi hlavní obytnou místnost a pracovnu, které byly navzájem oddělitelné posuvnou stěnou. Spojení vnitřního prostoru se zahradou zprostředkovávalo náznakové patium s bazénem na západní straně domu. Zlínské období Liškova života skončilo v sedmdesátých letech. Tehdy se skladatel rozvedl a znovu oženil a jeho novým domovem se stala Hlásná Třebáň. Kudlovskou vilu skladatel prodal Československému státnímu filmu. V roce 1975 byla bez větší újmy adaptována pro Studio krátkého a loutkového filmu. V devadesátých letech pak přešla do soukromých rukou a během několika let bez údržby a zajištění byla vandalsky proměněna v ruinu. V letech 2007 až 2008 nastala radikální přestavba a rozšíření domu pro nového majitele. /PV

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

22.2. 15:10Nový

Zasílání upozornění na nové názory je dostupné jen zaregistrovaným uživatelům. Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.
TOPlist SEO Rozcestník