SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Vily na Nivách

FOIBOS - 19. 5. 22:00
Vily na Nivách

Vilová čtvrť Nivy vyrostla ve třicátých letech na jižně orientovaných svazích nad starší zástavbou sokolského areálu a rodinných domů při ulici Sokolské.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Zlínského kraje
Vladimír Šlapeta, Naděžda Goryczková, Klára Hodaňova, Ladislava Horňáková, Jana Spathová, Martin Strakoš, Petr Všetečka

Jedinečná publikace představuje slavné i pozapomenuté vily a rodinné domy Zlínského kraje, stavby více než sto let staré i nedávno dokončená díla současných architektů.

OBJEDNAT Vyšla: 6.5.2008
165 x 230 mm | vázaná | 224 stran
ISBN: 978-80-87073-08-7
299.00 Kč

Informace o vile

Žlebová 3041 a 3042, Dr. Kolaříka 3361 a 3248, Zlín
Stavebník:
Architekt: František Lydie Gahura
Sloh:
1934 - 1936
Vilová čtvrť Nivy vyrostla ve třicátých letech na jižně orientovaných svazích nad starší zástavbou sokolského areálu a rodinných domů při ulici Sokolské. Jedním z prvních solitérních domů zde byla vila prvního hejtmana nově vytvořeného zlínského okresu, vládního rady Josefa Januštíka, z roku 1933. Krátce po vzniku Januštíkovy vily se Nivy staly rezidenční čtvrtí primářů nedaleké Baťovy nemocnice, budované od roku 1927. Jejich vily doplňovala ještě podobně řešená vila ředitele Slámy, spravujícího baťovské lesní hospodářství. Tyto domy, stavěné firmou Baťa od roku 1934, se na první pohled lišily od sériové výstavby baťovských domků snad jen svými rozměry a velkorysejším rozvržením fasád. Obsahovaly komfortní dispozice, které můžeme považovat za první systémový krok firmy k nejvyššímu standardu bydlení. V případě lékařů směřoval spolu s vytvořením jedinečných pracovních podmínek k získání vynikajících specialistů zakládajících jednotlivá oddělení nemocnice. I když jsou jednotlivé domy na Nivách koncipovány individuálně, převažují jejich shodné rysy. Gahurova a Karfíkova díla jsou zde odlišitelná jen v detailech, pro Karfíka jsou například typická nárožní okna bez pilířů. Architektura vil na Nivách představuje určitou mez, ke které musela u tohoto typu staveb jejich sériová produkce nutně dospět, a to jak při tvorbě vnitřního prostoru, kde jde víceméně o rozvrh středostavovských typových jednodomků se vstupní halou v přízemí a navazujícím dvouramenným schodištěm, kolem nichž jsou řazeny místnosti bez velkorysejší úvahy o jejich propojení se zahradou, tak i ve stavebním provedení a architektonickém detailu. Pro celistvý charakter souboru je jejich podobnost nicméně kladem a unifikovaná forma koresponduje i s přísnou racionalitou baťovského zdravotního sociálního systému. Dnešní stav domů na Nivách je výsledkem poválečného dělení domů na menší jednotky a řady souvisejících stavebních úprav. Některé z vil jsou i přes uvedené úpravy převážně v původním stavu, jiné objekty prošly celkovou přestavbou a jejich původní stav již není patrný.  /PV

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník