SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Vlastní dům Josefa Místeckého

FOIBOS - 20. 12. 23:00
Vlastní dům Josefa Místeckého

Hned dvakrát si své schopnosti vyzkoušel na projektech vlastních domů architekt Josef Místecký (1891–1957), rodák z Poličné nedaleko Valašského Meziříčí.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Zlínského kraje
Vladimír Šlapeta, Naděžda Goryczková, Klára Hodaňova, Ladislava Horňáková, Jana Spathová, Martin Strakoš, Petr Všetečka

Jedinečná publikace představuje slavné i pozapomenuté vily a rodinné domy Zlínského kraje, stavby více než sto let staré i nedávno dokončená díla současných architektů.

OBJEDNAT Vyšla: 6.5.2008
165 x 230 mm | vázaná | 224 stran
ISBN: 978-80-87073-08-7
299.00 Kč

Informace o vile

Králova 63/592, Valašské Meziříčí
Stavebník: Josef Místecký
Architekt: Josef Místecký
Sloh:
1926 - 1927
Hned dvakrát si své schopnosti vyzkoušel na projektech vlastních domů architekt Josef Místecký (1891–1957), rodák z Poličné nedaleko Valašského Meziříčí. Od roku 1908 studoval na valašskomeziříčské Odborné škole pro zpracování dřeva, kde v letech 1911 až 1912 prošel mistrovskou truhlářskou školou pod vedením architekta Emanuela Pelanta, žáka Jana Kotěry. Poté odešel do Prahy, kde mimo jiné praktikoval v kanceláři architekta Antonína Pfeiffera, jenž v té době navrhoval slavný palác Koruna na Václavském náměstí. Vysokoškolské vzdělání nabyl na Uměleckoprůmyslové škole u Josipa Plečnika, po válce pokračoval u Jana Kotěry na pražské Akademii výtvarných umění. Tu absolvoval roku 1921. Poté se vrátil do Valašského Meziříčí, kde nastoupil jako odborný učitel na dřevařské škole. V roce 1925 obdržel Grand Prix ze světové výstavy dekorativního umění v Paříži. Osobní úspěchy a poválečná konjunktura přispěly k rozhodnutí J. Místeckého a jeho ženy Hedviky, s níž se poznal v Praze, postavit si rodinný dům na jižním okraji města pod vrchem Stínadla. Do svahu spadajícího k západu Místecký navrhl dům obdélného půdorysu, završený jehlancovou střechou, krytou pálenými taškami. Do ulice se stavba obrací plochostropým loubím, zakrývajícím hlavní vchod a přístup na půlkruhový terasovitý rondel. Sevřenou hmotovou skladbu vylehčují dělená okna, složená do pásových či rytmizovaných kompozic. Vnitřní uspořádání se rozvíjí kolem průchodní místnosti s pozoruhodným dřevěným dvojramenným schodištěm. Autorovi se podařilo propojit vnitřní a vnější prostor, dům rozměrnými okny proslunit a udělat tak zahradu součástí domova. Tím naplnil touhu moderního městského člověka bydlet v přírodě, což plně uskutečnil až v polovině třicátých let, kdy pro sebe a svou manželku postavil nový dům v nedaleké Poličné (viz vila č. 23).  /MS

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník