SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Vlastní dům Otakara K. Jedličky

FOIBOS - 9. 6. 22:00
Vlastní dům Otakara K. Jedličky

Jedličkův vlastní dům stojí v řadové zástavbě ulice Kollárovy a jeho protějšky tvoří dva rodinné domy, které František L. Gahura navrhl v rozmezí let 1927–1929.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Zlínského kraje
Vladimír Šlapeta, Naděžda Goryczková, Klára Hodaňova, Ladislava Horňáková, Jana Spathová, Martin Strakoš, Petr Všetečka

Jedinečná publikace představuje slavné i pozapomenuté vily a rodinné domy Zlínského kraje, stavby více než sto let staré i nedávno dokončená díla současných architektů.

OBJEDNAT Vyšla: 6.5.2008
165 x 230 mm | vázaná | 224 stran
ISBN: 978-80-87073-08-7
299.00 Kč

Informace o vile

Kollárova 562, Uherské Hradiště
Stavebník: Otakar K. Jedlička
Architekt: Otakar K. Jedlička
1934 - 1934
Jedličkův vlastní dům stojí v řadové zástavbě ulice Kollárovy a jeho protějšky tvoří dva rodinné domy, které František L. Gahura navrhl v rozmezí let 1927–1929. Volně stojící dvoupodlažní dům stavitele Otakara K. Jedličky, jehož firma realizovala řadu staveb v Uherském Hradišti, představuje vcelku úsporné, standardní bydlení, jsou zde realizovaná prověřená a osvědčená stylová a funkční řešení. Poměrně malá zastavitelná plocha inspirovala projektanta k maximálnímu využití dispozičních propozic. Novodobá funkcionalismem ovlivněná dispozice. Jednoduchý kubus, jehož hmota uličního průčelí je prolomena minimem oken a dveří, takže navenek působí velmi prostě, ale elegantně. Hladká průčelí se světle omítnutými fasádami s vícedílnými okny. Dům s méně náročným stavebním programem se vyznačuje úsporností a střízlivostí. Střídmé uliční vstupní průčelí, po stranách vstupního portálu kulatá okna. Zahradní jižní průčelí dvojosé. V patře dvě průběžná okna, v přízemí po pravé straně široké trojdílné okno v hranolovém šambránovém rámu. Plochá střecha. Vlastní dům stavitele Jedličky je kvalitní stavitelskou prací z poloviny třicátých let 20. století, ovlivněnou funkcionalismem. Stavební úpravy v padesátých letech 20. století a v roce 2006. Funkční diferenciace jednotlivých podlaží také tady čerpá z osvědčeného schématu, často užívaného u stavebního typu menších rodinných domů – organizace prostoru do tří funkčně diferencovaných oblastí. Suterénní podlaží je vyhrazeno hospodářskému zázemí. Komfortnímu bydlení pak byla vyhrazena obě patra. Přízemí sloužilo jako společenské – z menší vstupní haly se vcházelo do obývacího pokoje spojeného s jídelnou, k níž těsně přiléhala veranda, dále do kuchyně s přípravnou a do samostatného pokoje pro služku, následovalo WC, předsíň a schodiště do I. patra. I. patro mělo funkci odpočinkovou, kterou vyplňovala ložnicová část, pokoj pro hosty, koupelna a WC. O původním vybavení domu není nic známo. Otápění v domě bylo již centrální. V současné době je dům využíván jako obytný.  /JS

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník