SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Vlastní vila Josefa Mati

FOIBOS - 28. 6. 22:00
Vlastní vila Josefa Mati

Pro svůj vlastní dům s ateliérem si architekt a městský zastupitel Josef Maťa vybral protáhlou parcelu podél nově vytýčené ulice v klidové části města, nedaleko náměstí.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Zlínského kraje
Vladimír Šlapeta, Naděžda Goryczková, Klára Hodaňova, Ladislava Horňáková, Jana Spathová, Martin Strakoš, Petr Všetečka

Jedinečná publikace představuje slavné i pozapomenuté vily a rodinné domy Zlínského kraje, stavby více než sto let staré i nedávno dokončená díla současných architektů.

OBJEDNAT Vyšla: 6.5.2008
165 x 230 mm | vázaná | 224 stran
ISBN: 978-80-87073-08-7
299.00 Kč

Informace o vile

Slavkovská 934, Bystřice pod Hostýnem
Stavebník: Josef Maťa
Architekt: Josef Maťa
Sloh:
1937 - 1940
Pro svůj vlastní dům s ateliérem si architekt a městský zastupitel Josef Maťa vybral protáhlou parcelu podél nově vytýčené ulice v klidové části města, nedaleko náměstí. Stavba na přibližně obdélném půdorysu je do ulice situována kratším průčelím. Půdorysně se podřizuje podkově starší zástavby hospodářských stavení. Objekt o třech nadzemních podlažích je stupňovitě členěný a v řešení fasád převažuje horizontála. Koncepci autora podtrhuje poměrně velké množství výrazových prvků: zimní zahrada v obývacím pokoji, prosklená nároží u pokojů v prvním a druhém patře vedoucí na sluneční terasy. Dále speciální a atypický modul okna, kdy čtverec doplňuje v horní polovině dělené vertikální okenní křídlo. Jednoduchost konstruktivistického řešení vyvažuje použití přírodních materiálů, jako například obklad lomovým kamenem. Návrh domu je založen na racionálním přístupu a funkčně vyprecizované dispozici. Život rodiny je oddělen od přístupu do kanceláře a ateliéru v druhém patře. Zajímavostí domu je, že v rámci dispozice je navrženo trojí schodiště, jedno přivádí návštěvníky do haly v patře, z druhého konce haly pokračuje schodišťové rameno do druhého patra ke kanceláři. Třetí točité schodiště situované naproti kuchyně je určeno pro provozní účely; dovoluje rychlý přístup hospodyně k zázemí v přízemí a na zahradu. Největší část prvního patra je vyhrazena obývacímu pokoji s jídelním koutem. Ložnice i dvoupokoj dětí mají okna vedoucí na terasu. Na patře je komfortní hygienické zázemí a zabudovaná šatna. Druhé patro bylo vyhrazeno pro kancelář architekta, včetně ateliéru a temné komory. Vlastní dům architekta Mati je kvalitní ukázkou racionalistického směru architektury konce třicátých let. Stavba dokládá zájem architekta na malém městě o aktuální trendy v centrech architektonického vývoje. Ve srovnání s ostatní tvorbou architekta dům vybočuje z tradičního řešení staveb diktované stavebníky v předválečném období. Od doby výstavby byly provedeny úpravy dispozice obytných prostor. Exteriéry jsou autenticky dochované. /KH

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník