SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah


Děkujeme
za podporu
a spolupráci


Jihočeský kraj

Ministerstvo kultury


Partneři

ČEVAK a.s.

Grandhotel Zvon

Komerční banka

Teplárna České Budějovice


Wienerberger


Pořadatelé


Jihočeské divadlo

Slavné stavby Českých Budějovic

FOIBOS - 24. 10. 15:24
Slavné stavby Českých Budějovic

Jihočeské divadlo, České Budějovice
4. - 30. 11. 2011

Výstava bude otevřena od 4. listopadu do 30. listopadu 2011 v prostorách Jihočeského divadla v době představení v divadle.

Hromadné návštěvy jsou možné na základě individuální objednávky na tel. číslo 386 355 640.

Vernisáž výstavy se uskuteční při premiéře „balady pro celou dědinu“ Rok na vsi bratří Mrštíků v úpravě a režii Břetislava Rychlíka v pátek 4. listopadu 2011 v 19.00 hodin

Výstava Slavné stavby Českých Budějovic představí výběr 20 staveb z celkových 75, které jsou součástí celého projektu Slavné stavby Českých Budějovic coby již sedmý počin z nové ediční řady Slavné stavby Čech, Moravy a Slezska, která navazuje na 15dílnou edici Slavné vily Čech, Moravy a Slezska.

Autorský tým celého projektu Slavné stavby Českých Budějovic – Daniel Kovář (editor), Martin Augustin, Eva Erbanová, Roman Lavička, Jan Müller, Milan Šilhan – stál před nelehkým úkolem vybrat sedm desítek významných staveb Českých Budějovic z nepřeberného architektonického bohatství města. Byly v zásadě dvě možnosti: buď upřednostnit historicky nejcennější a turisticky nejvyhledávanější stavby, které ovšem najdeme v každém lepším průvodci, nebo vybírat podle subjektivních hledisek a zařadit i památky řekněme druhé kategorie. Autoři se pokusili o určitý kompromis. Už samotné vybírání, přesněji řečeno vyškrtávání objektů, které se prostě do knihy a do výstavní expozice „nevejdou“, bylo prací náročnou a možno říci i chvílemi bolestnou. Autoři se snažili, aby zde byla zhruba rovnoměrně zastoupena jednotlivá období vývoje architektury, a zároveň se pokusili o určitou žánrovou pestrost. Byly vybrány stavby veřejné stejně jako soukromé, vrcholná díla i představitelé dobového architektonického průměru, ale i stavby průmyslové, dopravní, vodohospodářské a technické památky vůbec. Sešel se kolektiv šesti autorů, z nichž každý má svůj vymezený tematický „rajón“ a také trochu odlišný pohled na dějiny architektury a architekturu jako takovou. Na území Českých Budějovic se nachází značné množství historicky a památkově hodnotných budov, z nichž ovšem jen nepatrná část má statut kulturní památky, a je tedy (alespoň teoreticky) chráněna státem. Z objektů vybraných pro výstavní expozici a publikaci jsou za kulturní památku prohlášeny zhruba dvě třetiny. Vzájemnou diskusí a tříbením názorů dospěl autorský kolektiv k vyváženému představení toho nejzajímavějšího, co České Budějovice nabízejí po stránce stavební kultury.

Projekt, který dosud finančně podpořil Jihočeský kraj, nemohl být z finančních důvodů zatím realizován v plné šíři, což předpokládá vydání publikace a realizaci výstavní expozice v celém rozsahu 75 vybraných staveb.

Slavné vily Českých Budějovic budou uvedeny v celé šíři 75 staveb na webových stránkách www:SlavneStavby.cz. Knižní vydání bude realizováno po získání finančních prostředků. Věříme, že může být kvalitním a vítaným příspěvkem k blížícímu se 750. výročí Českých Budějovic. Výstava je důstojným výřezem z tohoto bohatého architektonického celku.

Pořadatelé výstavy: FOIBOS BOOKS s.r.o. a Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích

Záštitu nad výstavou převzal: hejtman Jihočeského kraje Mgr. Jiří Zimola Výstava se uskuteční díky finanční podpoře Jihočeského kraje a partnerů. Partneři: ČEVAK a.s., Hochstaffl Bohemia s.r.o., Komerční banka, a.s. (pobočka České Budějovice 1), Teplárna České Budějovice, a.s., Wienerberger cihlářský průmysl, a. s.

Výstavu připravila společnost FOIBOS BOOKS s.r.o.

Kontakty: Nakladatelství FOIBOS BOOKS, s.r.o. Vilová 11, 100 00 Praha 10 telefon: +420 274 774 451 e-mail: o.janota@foibos.cz web: www.slavnestavby.cz Jihočeské divadlo Dr. Stejskala 19 České Budějovice Telefon: 386 355 640 e-mail: jana.spulkova@jihoceskedivadlo.cz www.jihoceskedivadlo.cz

Fotogalerie z vernisáže

foto Daniel Kovář

Názory ke článku

Ke článku nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosím všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkuji mnohokrát. Vaše SlavneVily.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)

Hodnocení článku

Nejlepší známka je 1, nejhorší známka je 5.
Průměrné hodnocení tohoto článku je: 1.3
(hodnotilo 4 čtenářů)
TOPlist SEO Rozcestník