SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Děkujeme
za podporu
a spolupráci

Jihočeský 

kraj

České 

Budějovice

Tábor

Písek

Český Krumlov

generální partner

wienerberger

pořadatelé

Jihočeské muzeum

NPU České Budějovice

mediální partner

ČRo České 

Budějovice

partneři

Velux Česká 

republika, s.r.o.

Český kutil.cz, 

s.r.o.

Českobudějovické pozemní stavby

Stomix, spol. s.r.o.

Městské 

kulturní domy České Budějovice, a.s.

Veolia

Unicredit Bank

Cortex interior

Herbia spol. sr.o.

Teplárna České 

Budějovice

Obora 

Golfvillage

Pokorný nemovitosti

PLANstudio, spol 

s.r.o.

Slavné vily Jihočeského kraje

FOIBOS - 12. 4. 10:09
Slavné vily Jihočeského kraje

Hardtmuthova vila, České Budějovice
12. 4. 2012 - 4. 5. 2012

Místo konání: DDM - Hardtmuthova vila - U Zimního stadionu 1, České Budějovice
Otevřeno: od 12. dubna 2012 do 4. května 2012 PO-PÁ od 8.00 do 21:00 hodin
Organizátor: FOIBOS BOOKS, Vilová 11, Praha 10, tel.: 274 774 451,

Anotace:

Výstava Slavné vily Jihočeského kraje představuje 50 z nejzajímavějších jihočeských architektonických děl, určených pro rodinné bydlení. Tedy objektů, na nichž se nejrychleji a nejpřesvědčivěji krystalizovala nová podoba architektonických stylů a směrů. Základ výstavní expozice tvoří panely s obrazovou dokumentací (dobové i současné fotografie vil a jejich interiérů, portréty architektů atd.) a komentujícími texty.

Výstava vznikla spolu se stejnojmennou publikací díky autorskému týmu, který tvoří prof. PhDr. Rostislav Švácha, CSc, Mgr. Milan Šilhan a Mgr. Eva Žáčková. Výstava i publikace jsou součástí rozsáhlého projektu Slavných vil ČR, který začala umělecká agentura Foibos připravovat již v roce 1999 a dokončit se ho podařilo v roce 2010.

České Budějovice, Český Krumlov, Jindřichův Hradec, Písek, Tábor, Bechyně, Vimperk, Prachatice, Chýnov a další, to jsou města a obce, do nichž se vydáme s výstavou Slavné vily Jihočeského kraje.

Jižní Čechy jsou z hlediska dějin architektury vnímány jako oblast rozsáhlých feudálních sídel, ucelených souborů měšťanské architektury historických měst a malebného lidového stavitelství.

Na první pohled proto může znít spojení jižních Čech s vilovou architekturou poněkud nepatřičně. Přesto lze při toulkách jihočeskou krajinou objevit pestrou paletu vil upomínající na neméně různorodou škálu stavebníků a jejich architektů. Kdo by neznal renesanční Kratochvíli, jednu z nejstarších vilových staveb v českých zemích.

Zlatý věk vilové architektury však představuje pro jižní Čechy závěr 19. a počátek 20. století. V ústraní jižních Čech formuje své prvotiny na poli architektury originální osobnost Františka Bílka a díky osvíceným stavebníkům zde zanechávají svá raná díla přední tvůrci středoevropské architektury - Dušan Jurkovič, Jan Kotěra či Leopold Bauer. Neznámou kapitolu představuje řada vídeňských architektů pracujících na zakázku místní, nezřídka konzervativní německé a židovské klientely. Naopak otevřenost vůči názorům moderní architektury dokládají na konci 20. a v průběhu 30. let 20. století realizace předních osobností pražské avantgardy (Evžen Linhart, Kamil Ossendorf, Richard Podzemný) i díla místních tvůrců (Karel Chochola, Jan Chomutovský). Pestrou mozaiku děl a stavebníků dotváří vila prezidenta Edvarda Beneše.

Názory ke článku

Ke článku nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosím všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkuji mnohokrát. Vaše SlavneVily.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)

Hodnocení článku

Nejlepší známka je 1, nejhorší známka je 5.
Průměrné hodnocení tohoto článku je: 1.5
(hodnotilo 2 čtenářů)
TOPlist SEO Rozcestník