SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Děkujeme za podporu a spolupráci

Moravskoslezský kraj

Statutární město Ostrava

Statutární město Opava

Městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz

Bruntál

Frýdlant nad Ostravicí

Krnov

Nový Jičín

Ostravice

Příbor

Vrbno pod Pradědem

partneři

Armostav Místek s.r.o.

Alfa plastik, a.s.

Démos trade, a.s.

Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava a.s.

Český kutil.cz, s.r.o.

Krnovská škrobárna spol. s r.o.

NPÚ, Územní odborné pracoviště v Ostravě

Obec Architektů

PLANstudio, spol s.r.o.

Šmíra - Print, spol s.r.o.

pořadatelé

Galerie výtvarného umění v Ostravě

mediální partner

ČR Ostrava

Estate

Slavné vily Moravskoslezského kraje

FOIBOS - 13. 8. 13:45
Slavné vily Moravskoslezského kraje

30. 9. - 8. 11. 2008
Galerie výtvarného umění v Ostravě

Výstava s názvem Slavné vily Moravskoslezského kraje je jedinečným projektem vypovídajícím o staré i současné architektuře severní Moravy a Slezska, výjimečných vilách a slavných lidech, jejichž životní příběhy spolu souvisejí...

Expozice

Zveme Vás na výstavu odhalující slavnou i zapomenutou historii architektury rodinného bydlení... Nahlédněte s námi do světa slavných vil, projděte se napříč staletími, poznejte architekty, kteří zanechali své otisky v ulicích Vašeho města. Možná jsou blíž, než si myslíte...

Galerie výtvarného umění v Ostravě - Dům umění
Dům umění, Jurečkova 9, 702 00 Ostrava
T: +420 596 112 566, +420 596 115 425
E: info@gvuostrava.cz

úterý - sobota 10.00 - 18.00 hodin

Kniha

Bruntál, Frýdek-Místek, Krnov, Nový Jičín, Opava, Ostrava, Vrbno pod Pradědem a další, to jsou místa a obce, do nichž se vypravíme s expozicí Slavné vily Moravskoslezského kraje. Historizující stavby i první výhonky moderny vyrůstaly z inspirace samotným srdcem habsburské monarchie.

Nebylo divu, vždyť se zde uplatnili Vídní a zpětně Vídeň formující tvůrci jako Josef Hoffmann, Leopold Bauer, Otto Prutscher nebo dvojice Franz von Kraus a Josef Tölk. Nezůstali však osamoceni, neboť i místní architekti a stavitelé přejímali módní trendy. Průlom v dosavadní podobě střední Evropy po I. světové válce ovšem proměnil i architektonickou scénu. Na jedné straně dozníval vliv výše zmíněných osobností, spojených s předválečnými elitami. Současně dozrávala nová klientela, silná střední třída, a s ní spojená mladá generace architektů jako Karel Kotas, Jacques Groag, Otto Reichner nebo bratři Šlapetové. Navzdory novým politickým hranicím však proces kulturního prolínání nebyl přerušen. Vedle doznívajícího vlivu Vídně se nově prosazovala česká centra - Brno a Praha a neobvykle silně – v díle bratří Šlapetů – tehdy německá Vratislav. V epoše od konce druhé světové války do počátku 90. let se téma vily stalo z dějinných příčin okrajovou záležitostí, ale i tehdy vznikaly důvtipné domy, jakými jsou například stavby od Emila Přikryla v Bílovci. K renesanci vily jako architektonického tématu došlo v Moravskoslezském kraji teprve od druhé půle 90. let minulého století.

Názory ke článku

Ke článku nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosím všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkuji mnohokrát. Vaše SlavneVily.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)

Hodnocení článku

Nejlepší známka je 1, nejhorší známka je 5.
Průměrné hodnocení tohoto článku je: 3
(hodnotilo 2 čtenářů)
TOPlist SEO Rozcestník