SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Děkujeme za podporu a spolupráci

Moravskoslezský kraj

Statutární město Ostrava

Statutární město Opava

Městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz

Bruntál

Frýdlant nad Ostravicí

Krnov

Nový Jičín

Ostravice

Příbor

Vrbno pod Pradědem

partneři

Armostav Místek s.r.o.

Alfa plastik, a.s.

Démos trade, a.s.

Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava a.s.

Český kutil.cz, s.r.o.

Krnovská škrobárna spol. s r.o.

NPÚ, Územní odborné pracoviště v Ostravě

Obec Architektů

PLANstudio, spol s.r.o.

Šmíra - Print, spol s.r.o.

pořadatelé

Galerie výtvarného umění v Ostravě

mediální partner

ČR Ostrava

Estate

Slavné vily Moravskoslezského kraje

FOIBOS - 11. 1. 23:00
Slavné vily Moravskoslezského kraje

10. 1. - 1. 3. 2009
Flemmichova vila, Krnov

Výstava s názvem Slavné vily Moravskoslezského kraje je jedinečným projektem vypovídajícím o staré i současné architektuře severní Moravy a Slezska, výjimečných vilách a slavných lidech, jejichž životní příběhy spolu souvisejí...

Expozice

Zveme Vás na výstavu odhalující slavnou i zapomenutou historii architektury rodinného bydlení... Nahlédněte s námi do světa slavných vil, projděte se napříč staletími, poznejte architekty, kteří zanechali své otisky v ulicích Vašeho města. Možná jsou blíž, než si myslíte...

Flemmichova vila (bývalý kojenecký ústav)
Hlubčická 20, Krnov
Městské informační a kulturní středisko Krnov
T: +420 554 614 706 http://www.mikskrnov.estranky.cz

úterý - sobota 10.00 - 18.00 hodin

Kniha

Bruntál, Frýdek-Místek, Krnov, Nový Jičín, Opava, Ostrava, Vrbno pod Pradědem a další, to jsou místa a obce, do nichž se vypravíme s expozicí Slavné vily Moravskoslezského kraje. Historizující stavby i první výhonky moderny vyrůstaly z inspirace samotným srdcem habsburské monarchie.

Nebylo divu, vždyť se zde uplatnili Vídní a zpětně Vídeň formující tvůrci jako Josef Hoffmann, Leopold Bauer, Otto Prutscher nebo dvojice Franz von Kraus a Josef Tölk. Nezůstali však osamoceni, neboť i místní architekti a stavitelé přejímali módní trendy. Průlom v dosavadní podobě střední Evropy po I. světové válce ovšem proměnil i architektonickou scénu. Na jedné straně dozníval vliv výše zmíněných osobností, spojených s předválečnými elitami. Současně dozrávala nová klientela, silná střední třída, a s ní spojená mladá generace architektů jako Karel Kotas, Jacques Groag, Otto Reichner nebo bratři Šlapetové. Navzdory novým politickým hranicím však proces kulturního prolínání nebyl přerušen. Vedle doznívajícího vlivu Vídně se nově prosazovala česká centra - Brno a Praha a neobvykle silně – v díle bratří Šlapetů – tehdy německá Vratislav. V epoše od konce druhé světové války do počátku 90. let se téma vily stalo z dějinných příčin okrajovou záležitostí, ale i tehdy vznikaly důvtipné domy, jakými jsou například stavby od Emila Přikryla v Bílovci. K renesanci vily jako architektonického tématu došlo v Moravskoslezském kraji teprve od druhé půle 90. let minulého století.

Více o knize Slavné vily Moravskoslezského kraje.

Fotogalerie z vernisáže

Mezi hosty vernisáže, kteří přispěli svým vystoupením, byli spoluautoři výstavy a publikace Prof. Ing. arch. Vladimír Šlapeta, DrSc., děkan brněnské Fakulty architektury, autor řady výstav a publikací o české a středoevropské architektuře a Ing. arch. Naďa Goryczková, generální ředitelka Národního památkového ústavu v Praze.

Mezi hosty vernisáže, kteří přispěli svým vystoupením, byli spoluautoři výstavy a publikace Prof. Ing. arch. Vladimír Šlapeta, DrSc., děkan brněnské Fakulty architektury, autor řady výstav a publikací o české a středoevropské architektuře a Ing. arch. Naďa Goryczková, generální ředitelka Národního památkového ústavu v Praze.

Z pražského Uměleckoprůmyslového muzea přijela PhDr. Daniela Karasová, CSc., vedoucí kurátorka sbírky nábytku a designu, členka Mezinárodní rady muzeí - ICOM a ve svém vystoupení přislíbila pomoc při budování expozice ve Flemmichově vile.

Do 1. března budou mít krnovští obyvatelé i návštěvníci města možnost seznámit se s nejvzácnějšími vilovými stavbami kraje, mezi nimi potom se šesti stavbami Krnova, které jsou vybrány z širšího bohatství vilové architektury města.

Od 5. března se výstava představí v Bruntálu.

Více o knize Slavné vily Moravskoslezského kraje.

Názory ke článku

Ke článku nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosím všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkuji mnohokrát. Vaše SlavneVily.

Nový příspěvek do diskuse



(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)

Hodnocení článku

Nejlepší známka je 1, nejhorší známka je 5.
TOPlist SEO Rozcestník