SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Architektonické vilové skvosty v plné kráse

Eva Valjarevičová - ČT24, ČTK - 19. 12. 09:15
Architektonické vilové skvosty v plné kráse

Praha – Nový pohled do historie i současnosti architektury rodinného bydlení nabízí výstava s názvem Slavné pražské vily, která začala ve Veletržním paláci v Praze. Výstavní panely s texty, aktuálními i starými fotografiemi, trojrozměrné modely, ale i vzácné historické dokumenty představují na výstavě 63 staveb, které vznikly v Praze od sklonku 17. století až do současnosti.

Výstava se vyhýbá monumentálním a všeobecně známým památkám, zaměřuje se na osobité a výjimečné vily a rodinné domy, které měly význam pro vývoj české architektury. Návštěvníci se tak dozví více o Trojském zámku, Náhlovského nebo Müllerově vile, o tvorbě Dušana Jurkoviče, Adolfa Loose nebo Jana Kotěry.

Expozice se zabývá nejenom vnějším vzhledem staveb, ale i interiérovou tvorbu známých architektů - užité umění a nábytek jsou totiž přinejmenším stejně důležité jako samotný exteriér stavby, jak připomíná spolukurátorka výstavy Daniela Karasová z Uměleckoprůmyslového musea v Praze.

"Výstava Slavné pražské vily je jedním z velkých milníků projektu Slavné vily Čech, Moravy a Slezska, který vznikl v roce 1999," uvedl Marek Veselý ze spolupořádající agentury Foibos. Hlavním záměrem je zmapovat slavné vily všech jednotlivých krajů celé republiky. Doposud agentura představila brněnské a olomoucké stavby, v blízké budoucnosti vyjde publikace o vilách Jihočeského kraje.

Výstavu doplňuje stejnojmenná kniha. Třetí přepracované a doplněné vydání prezentuje několik desítek výjimečných staveb vilové architektury v Praze.

Výstava v Praze potrvá do 6. ledna 2008 a návštěvníci ji mohou zhlédnout každý den kromě pondělí od 10 do 18 hodin.

Názory ke článku

Ke článku nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosím všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkuji mnohokrát. Vaše SlavneVily.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)

Hodnocení článku

Nejlepší známka je 1, nejhorší známka je 5.
TOPlist SEO Rozcestník