SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

ARCHITEKTURA: Další a další Slavné vily

Neviditelný pes - Zdeněk Lukeš - 20. 2. 09:34
ARCHITEKTURA: Další a další Slavné vily

Začalo to před pár lety nenápadně: agentura Foibos, která mimochodem propaguje české sklo v zahraničí nebo pořádá divadelní přehlídky nejlepších mimopražských představení v Praze, získala nájem v Trmalově vile od Jana Kotěry v Praze-Strašnicích. Kromě přednášek a dalších aktivit se rozhodli zabývat se bydlením v rodinných domech. Vznikla tak malá výstava a současně první knížka o pražských vilách.

A ukázalo se, že toto téma lidí zajímá. Samozřejmě nejen samotná architektura, ale také možnost nahlédnout přes práh. A rovněž osudy lidí, kteří si zajímavý dům nechali postavit. Knížka se dobře prodávala a prodává se, nyní už třetí doplněné vydání.

A nezůstalo jen u Prahy, a tak začíná vznikat celá jednotně upravená edice, představující rodinné domy v různých krajích. Nejdříve vyšly Brněnské vily, pak Vily Olomouckého kraje, nedávno kraje Jihomoravského a Jihočeského. Autorské týmy vždy tvoří renomovaní odborníci. Nechybí ani mapky nejzajímavějších lokalit a další informace.

A teď jsem dostal pozvánku na vernisáž Vil Ústeckého kraje. Do konce letošního roku by měly vyjít publikace věnované domům v ostatních krajích. Souběžně ovšem vznikají i výstavy, a tak bude nakonec k dispozici přes 700 hesel a možnost uspořádat jednu velkou celkovou expozici na toto téma…

Kromě knížek a výstav vznikl i rozhlasový cyklus, věnovaný pražským a brněnským vilám (pro stanici Vltava – viz též zde) a název Slavné vily® byl dokonce patentován. Dobrý nápad se tedy podařil, což je důležité pro připomenutí některých osobností nejen z řad architektů, ale i proto, že takto propagované stavby mají větší šanci na opravu, pokud se jí dosud nedočkaly…

Názory ke článku

Ke článku nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosím všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkuji mnohokrát. Vaše SlavneVily.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)

Hodnocení článku

Nejlepší známka je 1, nejhorší známka je 5.
TOPlist SEO Rozcestník