SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Autoři výstavy mapovali osudy starých vil

Lidové noviny - Morava - 26. 4. 06:23
Autoři výstavy mapovali osudy starých vil

Pět desítek významných vil Olomouckého kraje mapuje výstava a kniha Slavné vily Olomouckého kraje.

Návštěvníci výstavy se mohou vydat na pomyslnou procházku vilami vybudovanými od poloviny 19. století do současnosti v Olomouci, Prostějově, Šumperku, Přerově a na dalších místech. „Sledovali jsme i osudy lidí, kteří domy nechali postavit a bydleli v nich. Většinou prožili deset či patnáct let klidného života a ve 20. století pak byli pronásledováni. Šlo nám i o jakousi rehabilitaci této vrstvy společnosti,“ řekl ředitel Muzea umění a editor publikace Pavel Zatloukal.

Autoři knihy se snažili i zachytit, i popsat styl nejzajímavějších autorů. Zatímco v obdobích od poloviny 19. století nebyl problém zajímavé stavby vybrat, nejtěžším úkolem bylo postihnout stavby od 2. světové války po současnost. „Přes veškerou snahu jsme v tomto období nalezli jen málo staveb natolik kvalitních, aby obstály ve srovnání s ukázkami z předchozích desetiletí či s tím, co se v posledních letech staví v jiných částech naší země. Současná architektura v Olomouckém kraji je špatná,“ soudí Zatloukal. Podle odborníků navíc období po roce 1989 poznamenalo i staré významné vily nejvíce. V jedné z prostějovských vil například sídlil nevěstinec.

Názory ke článku

Ke článku nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosím všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkuji mnohokrát. Vaše SlavneVily.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)

Hodnocení článku

Nejlepší známka je 1, nejhorší známka je 5.
TOPlist SEO Rozcestník