SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Dům umění opět otevře své brány

Anna Sotolářová - Opavský a hlučínský deník - 3. 4. 09:42
Dům umění opět otevře své brány

Opava – Po třech měsících mohou lidé opět navštívit Dům umění v Opavě. Ve čtvrtek 2. dubna zde budou otevřeny dvě výstavy: Poklady starého umění a Slavné vily Moravskoslezského kraje. Vernisáž začíná v 17 hodin.

Dům umění prošel tříměsíční modernizací. Jak dopadla, se budou moci přesvědčit všichni, kteří ve čtvrtek vyrazí na první letošní vernisáže. Jako hudební zpestření vystoupí kytarové duo ve složení Jan Kyjovský a Branislav Martinek.

První výstavou jsou Slavné vily Moravskoslezského kraje, což je jedinečný projekt vypovídající o staré i současné architektuře severní Moravy a Slezska, výjimečných vilách a slavných lidech, jejichž životní příběhy spolu souvisejí. V rámci vernisáže se navíc uskuteční křest publikace, kde je toto téma zpracováno.

Historizující stavby i první výhonky moderny vyrůstaly z inspirace samotným srdcem habsburské monarchie. Nebylo divu, vždyť se zde uplatnili ve Vídni a zpětně Vídeň formující tvůrci jako Josef Hoffmann, Leopold Bauer, Otto Prutscher nebo dvojice Franz von Kraus a Josef Tölk. I místní architekti a stavitelé přejímali módní trendy.

Průlom v dosavadní podobě střední Evropy po I. světové válce ovšem proměnil i architektonickou scénu. V epoše od konce druhé světové války do počátku 90. let se téma vily stalo z dějinných příčin okrajovou záležitostí, ale i tehdy vznikaly důvtipné domy, jakými jsou například stavby od Emila Přikryla v Bílovci. K renesanci vily jako architektonického tématu došlo v Moravskoslezském kraji teprve od druhé půle 90. let minulého století.

Výstava o našich vilách potrvá do konce dubna.

Druhá výstava se vrátí do minulosti. Nese název Poklady starého umění a čerpá ze sbírky Galerie výtvarného umění v Ostravě. V oratoři Domu umění bude k vidění první z cyklu kolekce, která je neobyčejně zajímavým souborem, jenž představuje poklad ostravských sbírek. Výběr se snaží co možná nejplastičtěji mapovat období vymezené lety 1500 až 1800.

Exponáty z počátku tohoto sledovaného období pochází ze středoevropského prostoru a zachycují přechod od pozdní gotiky k renesanci. Nejpřesvědčivěji je zastoupeno umění 17. a 18. století. Výstava bude doplněna textovými informacemi, přibližujícími jednotlivé umělce, styly nebo ikonografické náměty, a potrvá do 24. května.

Názory ke článku

Ke článku nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosím všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkuji mnohokrát. Vaše SlavneVily.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)

Hodnocení článku

Nejlepší známka je 1, nejhorší známka je 5.
TOPlist SEO Rozcestník