SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Karlovarské muzeum představuje unikátní vily regionu

Týden.cz - 1. 4. 22:00
Karlovarské muzeum představuje unikátní vily regionu

V karlovarském muzeu začala putovní výstava o unikátních vilách, které postavili významní architekti v regionu. Expozici Slavné vily Karlovarského kraje uvidí po Karlových Varech také lidé v Sokolově, Chebu a v dalších městech.

Se zahájením výstavy byla představena i stejnojmenná publikace. Na přípravě výstavy i knihy muzeum spolupracovalo s Národním památkovým ústavem, řadou institucí, organizací a jednotlivců. ČTK o tom informovala ředitelka muzea Romana Borusíková.

Expozice dokumentuje snímky, kresbami a dalšími materiály nejvýznamnější vily a jejich příběhy včetně osudů stavitelů a majitelů vil. Veřejnost se seznámí se známými i neprávem zapomenutými architekty.

Představeny budou i výsledky badatelské práce související s tématem, na níž se podíleli Luboš Zeman, Zbyňek Černý, Michal Rund a Jana Horváthová.

"Mnohé z vil stojí v karlovarském Westendu. Opomenuty nejsou ani Becherova nebo Lützowova vila," uvedl historik muzea Stanislav Burachovič.

Stavebníky velkého množství vil byli nejprve zástupci společenské elity, bohatí měšťané a podnikatelé. Nechyběli ani hoteliéři, proslulí lékaři ale i samotní stavitelé.

Podle Borusíkové zdejší prostředí tíhlo k císařské Vídni a k sousedním německým krajům. Nemůže tedy překvapit, že svá díla zde zanechali význační vídeňští tvůrci, jako byli třeba Ferdinand Fellner, Hermann Helmer a Arnold Heymann.

Nejpříznačnějšími stavebními styly pro lázeňská města jsou neoklasicismus a historismus, uvedla.

Kromě Karlových Varů lze hodnotné stavby, reprezentující vysokou úroveň vilové architektury od druhé poloviny 19. století po současnost, nalézt také v řadě dalších měst.

Mezi jinými v Ostrově, Nejdku, Jáchymově, Kraslicích, Sokolově, Chebu, Aši. I v malé obci jako je Velká Hleďsebe poblíž Mariánských lze najít mimořádně zajímavou vilu.

Názory ke článku

Ke článku nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosím všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkuji mnohokrát. Vaše SlavneVily.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)

Hodnocení článku

Nejlepší známka je 1, nejhorší známka je 5.
TOPlist SEO Rozcestník