SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Luxferový luxus

tisková zpráva, www.czechdesign.cz - 4. 7. 22:00
Luxferový luxus

Až do 7. srpna 2010 se v Trmalově vile – Kotěrově centru koná výstava Luxferový luxus: nekolektivní bydlení 70. let v Československu. Výstava navazuje komorním výběrem na úspěšné ediční a výstavní projekty Slavné vily Čech, Moravy a Slezska.

Výstava je celostátním výběrem Slavných vil ze všech regionů a ukazuje proměny vilové architektury let sedmdesátých. Sedmdesátá léta nebyla v architektuře dobou nejtemnější normalizace, jak se dnes poněkud povrchně prezentuje. Musíme si uvědomit, že spoustu projektů bylo navrženo v ještě slibných letech 1968, 1969 a 1970 a realizace projektů, stejně jako samotná výstavba, trvala mnohonásobně déle než dnes. O to více to platí u staveb individuálního bydlení, které musely být z drtivé většiny případů stavěny vlastní silou. Často tak docházelo k rasantním škrtům v projektech a k jejich úpravám. Výstava se záměrně nejmenuje individuální, ale nekolektivní, neboť tím představuje drtivou menšinu projektů určených k bydlení, které byly jiné, než kolektivní – masový imperativ doby.

Během výstavy byla deinstalována stálá expozice Bydlení 1900-2000 a Trmalova vila se promění v obydlí sedmdesátých let. Hlavním lákadlem sezónní expozice bude vybavený obývací pokoj nábytkem a předměty denního užívání této doby. „Úskalím ukázkových pokojů je vždycky určitá schematičnost a drobné časové nepřesnosti – setkávají se předměty, které se jinde než v muzejním prostředí nesetkaly a vždycky jde o stylizaci a inscenaci. Ale snažili jsme se předměty vybrat tak, aby dobový život alespoň náznakem ilustrovaly,“ dodává kurátor výstavy Ladislav Zikmund-Lender.

Průřez individuálním bydlením spolu s historickým a teoretickým úvodem o genezi vily a její ideologizaci v dobách reálného socialismu představí doplňující panely.

Názory ke článku

Ke článku nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosím všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkuji mnohokrát. Vaše SlavneVily.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)

Hodnocení článku

Nejlepší známka je 1, nejhorší známka je 5.
TOPlist SEO Rozcestník