SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Oheň poničil Porákovu vilu v Loučovicích

Týden.cz - 1. 3. 23:00
Oheň poničil Porákovu vilu v Loučovicích

Požár v pondělí večer poničil architektonicky významnou vilu továrníka Eugena Poráka v Loučovicích. Oheň v neobývané vile z roku 1921 ve stylu art deco napáchal škodu 100 tisíc korun, sdělila mluvčí jihočeských hasičů Nicole Hovorková.

"Vila má celorepublikový význam, její architekt Karl Járay patřil mezipřední pražské německé architekty," řekla památkářka Eva Erbanová,která je spoluautorkou knihy Slavné vily Jihočeského kraje. Doplnila, že na jihu Čech jde zřejmě o nejkvalitnější stavbu ve stylu art deco.

Podle hasičů oheň poničil zejména dřevěné obložení. "Je to velká škoda. Vím, že existují stavební plány budovy. Podle dobových fotografií by sedaly udělat i repliky obložení," uvedla Erbanová.

Vilu v Loučovicích nechal postavit Eugen Porák, viceprezident akciové společnosti Továrna na lepenku Vltavský mlýn. Řešení vily inspirovala panská sídla z doby baroka, připomíná například středočeský zámek Veltrusy, přiblížila Erbanová.

Eugen Porák užíval vilu do roku 1945, kdy jako německýobčan musel opustit republiku. Vila sloužila Loučovickým papírnám jako ubytovna a hotel. Po roce 1989 přešla do soukromých rukou, nyní je nevyužívaná a pomalu chátrá.

další informace o vile Eugena Poráka

Názory ke článku

Ke článku nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosím všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkuji mnohokrát. Vaše SlavneVily.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)

Hodnocení článku

Nejlepší známka je 1, nejhorší známka je 5.
TOPlist SEO Rozcestník