SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Pražské vily trochu jinak

Zdeněk Lukeš - Neviditelný pes - 6. 10. 13:37
Pražské vily trochu jinak

Neviditelný pes, 27. září 2007.

Před časem se na mne obrátil pan Václav Žmolík a zeptal se, zda bych s ním nespolupracoval na pořadu o zajímavých pražských vilách, což vychází z projektu agantury Foibos, která vydala stejnojmennou knížku (a další o brněnských a olomouckých vilách). To se mi líbilo, ale pak jsem pochopil, že jde o rozhlasový cyklus, nikoli televizní seriál. To mne trochu vyvedlo z míry: v rádiu mluvit o domech a nechat vše na představivosti posluchače...

Nicméně jsme se do toho pustili. Bylo to moc zajímavé – řadu domů jsem sice už znal, ale léta jsem v nich nebyl, jinde to byla má první návštěva. Ale nejcennější bylo seznámení s lidmi, kteří tam bydlí. Osudy téměř všech rodin byly dost dramatické, mnozí museli odejít a vrátili se až v 90. letech, kdy jim byl majetek vrácen, jiní sice zůstali, ale část vily obsadili nezvaní nájemníci. Všude jsme ale cítili, jak si prostředí váží, a dozvěděli se nádherné historky. Dozvíte se je samozřejmě i vy (například, jak to dopadlo s bazénem architekta Hübschmanna, když v něm chtěl za války chovat kapry, kde visel slavný obraz Edvarda Muncha Tanec smrti, když ho zakoupil Stanislav Sucharda, nebo jak skromné bylo bydlení v některách vilách na pražské Babě).

Cyklus se věnuje i vilám brněnským – zde je průvodcem prof. Jan Sedlák (viz též zde). Střídavě se tak v půlhodinových pořadech vypravíme do Prahy i Brna a postupně si představíme vily z období historismu, secese, moderny a kubismu, avantgardní architektury i současné a samozřejmě jejich majitele. Vysílat se bude na stanici ČRo 3 Vltava vždy v úterý od 16 hodin (repríza vždy v noci z neděle na pondělí od 0:35). První pořad bude 2. 10.

V pondělí v podvečer představil Foibos celý cyklus ve svém sídle – Kotěrově domku pro pana Trmala v Praze 10-Strašnicích (Vilová ulice), kde je i stálá expozice, věnovaná tématu rodinného bydlení (více najdete na www.slavnevily.cz). Na malou slavnost přišla i patronka celého projektu paní Livie Klausová.

zlukes@mistral.cz

Neviditelný pes - Archiv rubriky Architektura až do r. 1998

Názory ke článku

10.10. 13:06Nový
10.10. 11:38Nový

Zasílání upozornění na nové názory je dostupné jen zaregistrovaným uživatelům. Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.

Hodnocení článku

Nejlepší známka je 1, nejhorší známka je 5.
TOPlist SEO Rozcestník