SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Slavné vily doputovaly do moravských Athén

František Matoušek - Svitavský deník - 13. 12. 08:15
Slavné vily doputovaly do moravských Athén

Moravská Třebová – Do města dorazila výstava o slavných vilách devatenáctého a dvacátého století.

Moravská Třebová, které se přezdívá moravské Athény, je město s jedinečnou středověkou architekturou. Není divu, že byla vyhlášena i městskou památkovou rezervací. Urbanistický vývoj se však nezastavil. K městu patří i moderní architektura. To ostatně prozrazuje také putovní projekt agentury Foibos, který mapuje slavné vily devatenáctého a dvacátého století v celé České republice.

Adekvátní část je logicky věnovaná také Pardubickému kraji. Výstava šedesáti atraktivních panelů je doprovázena vždy křtem stejnojmenné publikace krajské dimenze. Projekt, výstavy i knihu, autorsky připravili historici a fotografové. Lidem tak zpřístupňují jedinečnou architekturu kraje. Obě varianty přinášejí dostatek relevantních a vyčerpávajících informací, včetně fotografií, stavebních plánů, modelů staveb či příběhy o architektech i stavitelích.

Vernisáž výstavy v moravskotřebovském muzeu se uskutečnila pod záštitou hejtmana Pardubického kraje Radko Martínka a nového starosty města Miloše Izáka. Přilákala sedmdesátku nadšených občanů.

Hudba a tanec

Svým sofistikovaným programem se stala nejen atraktivní, ale i famózní podívanou v adventním čase, kdy ožívají všelijaké tradice. Podíleli se na něm kreativní frekventanti zájmových kroužků umělecké školy. Hudební hity Jaroslava Ježka dokonale zvládly Pavlína Zahradníková (klavír) a Jaroslava Jašková (pozoun). Pro návštěvníky byl netradiční novinkou tanec dua Tereza Kocumová a Petr Hrubý, kteří bravurně zvládli moderní jive.

Následného křtu knihy „Slavné vily Pardubického kraje“ se zhostilo vedení radnice, starosta Miloš Izák, místostarostové Václav Mačát a Pavel Brettschneider, ředitelka muzea Jana Martínková a zástupce agentury Foibos. „Je dobré, že si občané uvědomí i náš architektonický podíl v rámci kraje, k němuž zatím dlouho nepatříme. Jestliže se podaří naplnit agentuře Foibos její postupné cíle, příští kniha bude o významných stavbách v Moravské Třebové a ta by mohla mít u našich občanů ještě větší ohlas. I proto její projekt plně podporujeme a uděláme vše, aby došel co nejdříve naplnění,“ slíbil Václav Mačát.

Spokojení návštěvníci našli mezi výstavními panely i dobře známou vilu Carla Bibuse na ulici Lanškrounská (dnes Sandrik).

Na výstavu mají všichni dlouhé dva měsíce. Bude zpřístupněná až do 20. ledna 2011, a to v dopoledních i odpoledních hodinách.

Názory ke článku

Ke článku nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosím všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkuji mnohokrát. Vaše SlavneVily.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)

Hodnocení článku

Nejlepší známka je 1, nejhorší známka je 5.
TOPlist SEO Rozcestník