SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Slavné vily Jihočeského kraje v knize

Rostislav Švácha - 29. 4. 05:50
Slavné vily Jihočeského kraje v knize

Když se řekne „jižní Čechy“, každý z nás si asi vybaví krásnou krajinu „země zamyšlené“, starobylá města založená Rožmberky, českými králi a husity a pak architekturu hradů a zámků od gotiky po novogotiku.

Málokdo si přitom vzpomene na architekturu moderní. A přece i ona do jihočeského regionu pronikla, třebaže o ní zatím knihy nemluvily a nepořádaly se o ní téměř žádné výstavy. Zásluhou mladých badatelů Evy Erbanové a Milana Šilhana, kteří pro knižnici „Slavné vily“ agentury Foibos sestavili soubor padesáti vil z 19. a 20. století (počínaje už renesanční Kratochvílí), se však nyní ledacos dovídáme i o jihočeské architektuře nové doby.

Budou před námi defilovat vily slavných architektů Dušana Jurkoviče, Jana Kotěry, Otakara Novotného nebo Vídeňana Leopolda Bauera ve stylu secese, kubistické a rondokubistické vily v Táboře a Blatné od Theodora Petříka a Oldřicha Starého, vily funkcionalistů Karla Chocholy, Jana Chomutovského, Eugena Linharta, Kamila Ossendorfa a Richarda Podzemného, ale i vily architektů, jejichž jména dosud ani znalci novodobých architektonických dějin dosud nikdy neslyšeli. Avšak nejen to. Díky knize Slavné vily Jihočeského kraje a souběžné výstavě v Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích se před námi z hlubin zapomnění vynoří jména vynikajících průmyslníků, právníků, lékařů, umělců i jiných stavebníků, kteří si vily v jižních Čechách objednávali, aby tak vytvořili náležitý prostor pro svůj privátní život a vtiskli mu tak pečeť své osobnosti. Totéž ostatně dělají i dnešní objednavatelé, kteří k návrhům svých domů povolali výborné architekty Gavalce, Hakla, Mikulenku, Zemena, Mudříka, Miluniče, Matisku a Uhlíka. Dějiny nové architektury v jižních Čechách, které kniha i výstava Slavné vily Jihočeského kraje poprvé načrtává, se tak proplétají s dějinami architektonické klientely a poskytují nám tak průhled do kulturních a společenských dějin celého jihočeského regionu.

Názory ke článku

Ke článku nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosím všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkuji mnohokrát. Vaše SlavneVily.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)

Hodnocení článku

Nejlepší známka je 1, nejhorší známka je 5.
TOPlist SEO Rozcestník