SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Slavné vily Vysočiny představuje kniha

ČTK, Týden.cz - 6. 10. 05:42
Slavné vily Vysočiny představuje kniha

Vznik, osudy a současný stav více než pěti desítek vilových staveb, jež vznikaly v posledních třech staletích, líčí kniha Slavné vily kraje Vysočina. Její křest se konal v Oblastní galerii Vysočiny v Jihlavě při zahájení stejnojmenné výstavy.

Každé ze staveb je věnována samostatná kapitola doprovázená archivními fotografiemi, plánky i současnými snímky. Podle autorů jen málokterá z vil je na seznamu nemovitých památek, některým tak hrozí nenávratné stavební zásahy.

"Knížka z edice Slavných vil představuje vůbec první prezentaci architektury individuálního bydlení, osobností jeho projektantů a osudů stavebníků v kraji Vysočina," řekl Marek Veselý z umělecké agentury Foibos. Zájemci si podle něj budou moci vybrané vily projít spolu s autory.Vilové a rodinné domy od pozdního 19. století až po dnešek podle nich dokládají, že Vysočina reagovala na stylově proměnlivý vývoj i tohoto druhu architektury.

Inspirace odjinud

Kubistická vila od architekta Janáka.Ve srovnání například s Prahou a Brnem, Královéhradeckým, Olomouckým a Zlínským krajem, kde již od počátku 20. století vznikala centra moderních výbojů, oblast Vysočiny spíše přijímala vlivy zvenčí. Buď tím, že se místní projektanti vyrovnávali s podněty z některých uvedených center, anebo tím, že osvícení stavebníci svěřovali návrhy svých vil a domů renomovaným architektům ponejvíce z Prahy a Brna.

Ze starších pražských architektů zanechali na Vysočině své stavby Josef Gočár, Kamil Hilbert, Antonín a Bohumil Hübschmannovi a Pavel Janák, z Brna pak Bohumír Čermák. Z pražských příslušníků meziválečné avantgardy funkcionalistů je reprezentačně zastoupen Ludvík Hilgert Jaroškovou vilou v Dalečíně, dále Lev Krča a Josef Štěpánek, z Brna Otto Eisler, Bohuslav Fuchs a Mojmír Kyselka. Jihlavští stavebníci německé národnosti se naopak obraceli na tradičněji orientované architekty z řad pražských Němců.

Názory ke článku

Ke článku nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosím všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkuji mnohokrát. Vaše SlavneVily.

Nový příspěvek do diskuse



(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)

Hodnocení článku

Nejlepší známka je 1, nejhorší známka je 5.
TOPlist SEO Rozcestník